MANS iznosio samo konkretne slučajeve zloupotrebe biračkog spiska

0

Crna Gora sebi ne može dozvoliti još jedne izbore sa biračkim spiskovima u kojima su prisutne brojne neregularnosti različitih vrsta, jer bi to značilo izazivanje još veće političke krize od ove koju imamo danas. Zbog toga pozivamo Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije (MIDT) da što hitnije pristupi ispravljanju brojnih nepravilnosti koje evidentno postoje u Centralnom biračkom spisku, kao i da inicira izmjene Zakona o biračkim spiskovima kako bi se omogućilo transparentnije upravljanje Centralnim biračkim spiskom (CBS) u skladu sa međunarodnim preporukama.

Izjava MIDT-a da je MANS pogrešno računao podatke koji se odnose na numerički tabelarni prikaz o promjenama u biračkom spisku predstavlja brutalnu manipulaciju, jer smo to radili upravo na osnovu zvaničnih podataka koje je objavilo ovo ministarstvo, što i oni veoma dobro znaju. Naime, u dnevnom listu „Pobjeda“ objavljeni su MIDT-ovi numerički tabelarni prikazi promjena u CBS-u kojima se porede podaci sa parlamentarnih izbora održanih 14. oktobra 2012. godine sa stanjem u biračkom spisku na dan 19. januar, a kasnije i sa stanjem na dan 28. mart 2013. godine. Poredeći isključivo zvanične podatke MIDT-a, MANS je došao do zaključka da su izvršene promjene za više od 25.000 birača, i to u svega tri kategorije.

Takođe, izjavom da se u tabelarnim prikazima ne mogu porediti podaci iz biračkih spiskova sa lokalnih izbora i izbora na državnom nivou, MIDT je još jednom pokušao da brutalno obmane građane pogrešno tumačeći podatke koje je MANS objavio, ali je i pokazao krajnje nepoznavanje regulative kojom se definišu birački spiskovi. Naime, Zakonom o biračkim spiskovima jasno je propisano da je birački spisak „stalan i redovno se ažurira“, te je sasvim jasno da zvanični podaci koje MIDT objavi mogu i moraju biti uporedivi.

MANS je do sada iznosio samo konkretne slučajeve koji su dokazivali više nego jasne zloupotrebe biračkog spiska i neke od njih su već potvrđene inspekcijskim nadzorom MUP-a, pa ne stoji ni ocjena MIDT-a kako su podaci o umrlim u biračkim spiskovima “manipulacija”. Brojni su dokazi da je upravo MIDT taj koji se služi manipulacijama, što je MANS do sada nebrojeno puta dokazao i nastaviće da dokazuje, jer podaci koji ukazuju na razne nezakonitosti u upravljanju biračkim spiskovima ali i CBS-om nama i dalje svakodnevno pristižu.

Iz tog razloga još jednom apelujemo na Ministarstvo da što prije ispravi sve nepravilnosti u CBS-u i sprovede ono što mu je zakonska obaveza. Smatramo da bi MIDT, a i sami građani Crne Gore, imali mnogo više koristi kada bi ovo ministarstvo počelo da ispravlja ogromne greške u CBS-u, umjesto što vodi kampanju pokušavajući da odbrani zakonitost biračkih spiskova, što više u Crnoj Gori niko nije u stanju – u toku prethodnih par mjeseci nesporno smo dokazali na desetine hiljada propusta u biračkim spiskovima i to postojanje duplikata, fantoma, umrlih lica, nezakonito upisanih u birački spisak, kao i onih koji su iz tog istog spiska brisani suprotno Zakonu i slično. Ukoliko bi MIDT konačno počeo da radi svoj posao, umjesto što neuspješno pokušava da spinuje informacije crnogorskoj javnosti, stvorili bi se uslovi za makar malo demokratskije održavanje narednih izbora i izbjegavanje stvaranja nove, još veće političke krize od ove koju danas imamo u državi, a za koju MIDT itekako snosi svoj dio odgovornosti.

Na samom kraju, jedina istina koju je MIDT u cijelom svom reagovanju iznio je da MANS nema pravo na uvid u promjene u biračkom spisku, pošto to pravo imaju samo parlamentarne stranke. Iz tog razloga pozivamo MIDT da upravo oni iniciraju izmjene Zakona o biračkim spiskovima, kako bi se omogućilo da i nevladine organizacije imaju uvid u ove podatke, i da prate zakonitost biračkog spiska, na isti način kao što prate i zakonitost samih izbora. Na taj način, poboljšala bi se transparentnost ovog procesa, ispunile preporuke svih relevatnih međunarodnih organizacija, uključujući i ODIHR, koje traže transparentnije upravljanje biračkim spiskovima i povratilo povjerenje građana u tačnost biračkog spiska. Na ovaj način bi i same institucije sistema dobile korektivni faktor, koji im je očigledno i više nego neophodan kako bi se smanjile manipulacije biračkim spiskovima i uklonile desetine hiljada nepravilnosti koje su do sada otkrivene.

MANS

Komentari su isključeni.