MANS tužio Upravu policije i državu

0

Zbog nezakonitog pristupa internet komunikaciji MANS-a i saslušanja  izvršne direktorice Vanje Ćalović u istrazi povodom objavljivanja snimka svadbe Safeta Kalića na mreži „You tube“, Osnovnom sudu u Podgorici danas je podnijeta tužba za naknadu nematerijalne štete protiv Uprave policije (UP) i Države Crne Gore.

Smatrajući da je nezakonitim i protivustavnim postupanjem UP narušila pravo na privatnost i ugrozila čast i ugled 25 zaposlenih u MANS-u,  tužbom je zatražena naknada štete od 37.500 eura, odnosno po 1.500 eura, što je ispod standarda Evropskog suda za ljudska prava u sličnim predmetima.

Advokat MANS-a Veselin Radulović podnio je tužbu nakon što je Savjet za građansku kontrolu  rada policije utvrdio da je UP u istrazi Kalićeve svadbe prekršila zakon, kao i činjenice da UP odbija nalog Ministarstva unutrašnjih poslova da MANS-u dostavi podatke prikupljene sa naše internet komunikacije.

U tužbi se navodi da je UP neovlašćeno i samoinicijativno pristupala internet komunikaciji MANS-a, čime je povrijedila pravo na privatnost tužilaca „koji svoje privatne i poslovne komunikacije ostvaruju preko interneta“.

Kao dokaz za to, priloženi su stav Savjeta za građansku kontrolu rada policije od 8.decembra koji je utvrdio da je Vanja Ćalović nezakonito saslušavana u Područnoj jedinici Podgorica u julu ove godine kada joj nije predočeno  povodom kog krivičnog djela daje izjavu.

UP se takođe samovoljno i nezakonito miješala u pravo na privatnost tužilaca koje je zaštićeno članom 8.Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i sloboda, jer nije imala nalog tužioca za takvo postupanje uprkos tome što je javno tvrdila suprotno.

Naime, Zakonikom o krivičnom postupku je predviđeno da se „prikupljanje podataka o tehničkoj komunikaciji u privatnim i javnim prostorijama“ može narediti samo protiv osumnjičnih za teška krivična djela ili za ona sa elementima organizovanog kriminala.

Međutim, umjesto da prikupljaju obavještenja o povezanosti visokih funkcionera sa pripadnicima organizovanog kriminala koji se vide na predmetnom snimku, UP je nezakonito pratila internet kominikaciju MANS-a, kršeći naše pravo na privatnost, a zatim pokušala prinudno da dobije obavještenja ko je osoba koja je snimak objavila i kako se do njega došlo.

Pošto nam policija, ni nakon što joj je to naložilo Ministarstvo unutrašnjih poslova, nije omogućila da pristupimo podacima o našoj komunikaciji koje su prikupili, ne znamo koliko dugo smo bili pod policijskom prismotrom i da li ona još uvijek traje.

Ustav Crne Gore i Evropska konvencija o ljudskim pravima garantuju pravo građana na privatnost, a ni jedan zakon ne daje ovlašćenje policiji da samovoljno, bez odobrenja suda i bez nadzora i kontrole, prikuplja podatke o internet komunikaciji građana.

UP je takođe povrijedila  čast i ugled zaposlenih u MANS-u.

Naime, Zakonikom o krivičnom postupku je predviđeno da se „prikupljanje podataka o tehničkoj komunikaciji u privatnim i javnim prostorijama“ može narediti samo protiv osumnjičnih za teška krivična djela ili za ona sa elementima organizovanog kriminala.

MANS  nema veze sa organizovanim kriminalom, ali ni kontakte sa osobama koje se pojavljuju na snimku svadbe Safeta Kalića.

Takođe, aktivnosti MANS-a su usmjerene na borbu protiv organizovanog kriminala, pa je policija njihovim dovođenjem u vezu sa licima iz te sfere, povredila  čast i ugled zaposlenih u NVO.

Stoga očekujemo da će naša tužba biti efikasno procesuirana, a da će nam sudski postupak pomoći da razotkrijemo mnoge nezakonitosti u radu Uprave policije koje omogućavaju kršenje ljudskih prava i drugih građana, a ne samo zaposlenih u MANS-u. Nadamo se da će naši sudovi biti u stanju da donesu presudu u skladu sa stavovima Evropskog suda za ljudska prava i zaustave dalje protivustavno i protivzakonito postupanje policije.

MANS

Komentari su isključeni.