MANS: Zakon ne smije biti servis organizovanom kriminalu i korumpiranim javnim funkcionerima

0

Posljednja izjava ministarke javne uprave, Suzane Pribilović u kojoj na prizeman način pokušava da relativizuje otpor civilnog sektora prema katastrofalnim izmjenama Zakona o slobodnom pristupu informacijama, tužno je podsjećanje da se ministarka već svrstala uz one koji bi ovaj zakon da pretvore u servis za organizovani kriminal i korumpirane javne funkcionere.

Nije ministarka Pribilović u problemu što se ovakvim rješenjima protive „samo“ 44 nevladine organizacije, već što se radi o najuticajnijem dijelu crnogorskog nevladinog sektora koji Zakon uspješno koriste kako bi demaskirali brojne korumpirane javne funkcionere i sa njima povezane kriminalce.

U prebrojavanju onih koji ne žele da pristanu na takav scenario, Pribilovićka je zaboravila da su svoj glas protiv izmjena zakona podigli novinari i urednici onih medija koji imaju najveći uticaj u Crnoj Gori. Ministarka je zaboravila da su kao pogubne, izmjene Zakona ocijenili i Transparency International, najveća globalna antikorupcijska organizacija, ali i OCCRP, mreža medijskig istraživačkih centara iz cijelog svijeta.

Ministarku demantuju i višegodišnji izvještaji Evropske komisije u kojima se posebno kritikuje pristup informacijama u posjedu vlasti i kontinuirano zahtjeva veća transparetnost rada Vlade Crne Gore u mnogim oblastima. Konačno, na okruglom stolu koje je njeno ministarstvo organizovalo, Ambasador EU u Podgorici, Aivo Orav je podvukao potrebu da Zakon bude izmijenjen kako bi se uvažile preporuke EU. Tom prilikom je Ambasador je naglasio stav EU experata da u izmjene Zakona ne bude uključen institut zloupotrebe podataka.

Uprkos svemu tome, ministarstvo je dodatno proširilo postojeća ograničenja i uvela nova diskreciona ovlašćenja institucija da po svom nahođenju zabranjuju pristup informacijama. Najdrastični primjer predstavlja svjesna namjera da se izuzimanjem političkih partija iz obaveze primjene Zakona o SPI, širom otvore vrata političkoj korupciji uoči parlamentarnih izbora naredne godine.

Konačno, beskrajno je licemjerno pozivati se na broj NVO koje su pružile otpor izmjena Zakona, a istovremeno bjesomučno citirati polu-istraživanje jedne NVO o tome Vlada Crne Gore najotvorenija u regionu.

Potpuno smo svjesni da se spornim izmjenama Zakona pristupilo kako bi se disciplinovao i smanjio uticaj onog dijela civilnog sektora koji minstarka Pribilović i njoj slični ne mogu da podvedu pod uobičajene DPS-satelite iz reda nevladinih organizacija. Takvim tretmanom i ovakvo koncipiranim izmjenama Zakona se pokušava utišati i onaj dio nevladinog sektora i medija koji i dalje ne pristaje na harmoniju između države i organizovanog kriminala i koji i dalje smatra da javnost ima pravo da zna apsolutno sve o tome ko i kako odlučuje u njihovo ime i kako se troši njihov novac.

Ukoliko nacrt Zakona o SPI nakon javne rasprave bude usvojen u neizmijenjenom obliku, biće to nedvosmislena potvrda da Vlada Crne Gore otvoreno ignoriše ključne preporuke EU i i potpuno svjesno pokušava da uspori borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala kao ključnu integracionu reformu.

Proces usvajanja Zakona o slobodnom pristupu informacijama će biti odličan pokazatelj da li Crna Gora iskreno ide ka Evropi, ili nepovratno tone u gustu mrežu organizovanog kriminala i korupcije na svim nivoima i dobija konačne obrise države koja je potpuno zarobljena interesima klike na vlasti.

Dejan Milovac

Direktor Istraživačkog centra

MANS

Komentari su isključeni.