Rekonstrukcija gradske biblioteke u Podgorici koštala blizu 3 miliona eura

0

Rekonstrukcija gradske biblioteke u Podgorici predstavlja školski primjer kršenja Zakona o javnim nabavkama i pokazuje u kolikoj mjeri Direkcija za javne nabavke aktivno učestvuje u takvim radnjama.

Radovi na Gradskoj biblioteci su započeti još davne 2006. godine, a do danas, Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice je kao investitor zaključila čak četiri ugovora sa podgoričkom firmom „Cijevna komerc“.

Od prvog ugovora za nadogradnju biblioteke, čija je vrijednost bila oko 550 hiljada Eura, u međuvremenu su zaključena još tri nova ugovora za nove radove na biblioteci, kojima je ukupna vrijednost radova povećana za dodatnih 1,9 miliona Eura. Budući da su za tri, od četiri ugovora, potpisani i aneksi kojima su odobreni dodatni radovi, računica pokazuje da je gradska biblioteka u Podgorici do danas koštala blizu tri miliona Eura.

Istraživanje koje je MANS sproveo na ovom slučaju javne nabavke takođe pokazuje kako su kršeni rokovi za završetak posla, ali i ukazuje na osnovanu sumnju u zloupotrebu službenog položaja odgovornih u Agenciji za izgradnju i razvoj Podgorice prilikom sprovođenja tenderske procedure, naročito zaključivanja aneksa ugovora za dodatne radove, kojima je favorizovan izvođač „Cijevna komerc“ na štetu javnog interesa. Istraživanje je takođe pokazalo da je u ovom slučaju izostala kontrolna funkcija Direkcija za javne nabavke koja nije upozorila, niti spriječila Agenciju da krši zakone i propise.

Prvi ugovor za nadogradnju gradske biblioteke

Prvi ugovor o nadogradnji biblioteke zaključen je još 29. septembra 2006. godine između Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice, kao investitora i podgoričke firme „Cijevna komerc“, kojoj su povjereni radovi. Ugovorena vrijednost posla iznosila je 557.389 Eura, uz rok izvođenja radova od 90 dana. Izvođaču je odobrena isplata avansa od 111.477 Eura, što je bilo 30 odsto ukupne vrijednosti posla.

Radovi, međutim, nijesu završeni u predviđenom roku od tri mjeseca, već je rok ozbiljno probijen. To potvrđuje podatak da je tek godinu kasnije, odnosno 4. oktobra 2007. zaključen aneks ugovora kojim je rok za završetak posla produžen do 1. aprila 2010. godine. I pored toga što je Cijevna komerc ozbiljno kršila rokove, Agencija je nastavila da sa tom kompanijom zaključuje nove ugovore za radove na biblioteci.

Dakle, nadogradnju biblioteke je po novom roku trebalo završiti u aprilu 2010. godine, ali su do tada potpisana još dva nova aneksa. Naime, početkom te godine Agencija je tražila od Direkcije za javne nabavke da joj odobri dodatne radove za nadogradnju biblioteke u iznosu od 139.300 Eura, što je 25 odsto vrijednosti osnovnog ugovora. Ovaj procenat je upravo maksimalni iznos koji je dozvoljen Zakonom o javnim nabavkama za naknadne radove i on se može dodijeliti izvođaču bez novog tendera.

Ovaj višak radova „Cijevna komerc“ je dobila na osnovu ponude koju je Agenciji uputila 1. aprila i vrlo je zanimljivo da se proračun dodatnih radova u cent poklapa sa sumom od 139.300 eura, odnosno 25 odsto cijene osnovnog ugovora. Upravo toliko je prethodno Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice zatražila da joj odobri Direkcija za javne nabavke.

Direkcija je odobrila ovaj zahtjev, pa je tako ukupna cijena nadogradnje biblioteke već tada dostigla sumu od 668.866 Eura. Pored toga, rok za završetak radova je ponovo pomjeren novim aneksom i to do 30. juna 2010. godine.

Novi poziv i dva nova ugovora za Cijevnu komerc

Dok je na snazi još bio ugovor o nadogradnji biblioteke, sa čijom se realizacijom uveliko kasnilo, Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice odlučila je da u međuvremenu objavi novi javni poziv za radove na biblioteci. Poziv je objavljen 27. aprila 2007. godine kroz otvoreni postupak javne nabavke i obuhvatio je dvije partije. Prva partija se odnosila na rekonstrukciju biblioteke i izgradnju podzemnog prolaza, uz procijenjenu vrijednost od 670 hiljada eura, dok je druga partija obuhvatila izgradnju aneksa biblioteke, za šta je vrijednost procijenjena na 500 hiljada eura.

Kao kriterijum za izbor najpovoljnije ponude izabrana je ekonomski najpovoljnija cijena, pri čemu je sama cijena nosila 60 bodova, kvalitet radova 30, rok završetka radova 5 i garantni period 5 bodova. U pozivu nije naveden rok za izvođenje radova.

Prilikom objave ove javne nabavke Agencija je prekršila pravila tenderske procedure. Naime, odluka o pokretanju postupka donijeta je 30. aprila 2007. godine, odnosno tri dana pošto je objavljen poziv. Na ovaj način je prekršen član 28. Zakona o javnim nabavkama, koji jasno navodi da „naručilac, prije početka postupka javne nabavke, donosi odluku o pokretanju i sprovođenju postupka“.

Na otvaranju prispjelih ponuda je postalo očigledno da je jedino kompanija Cijevna komerc dostavila ponude za rekonstruciju biblioteke i izgradnju aneksa, i to po dvije ponude za oba ova posla. Komisija za otvaranje ponuda koju su činili predsjednik Sanja Čukić i članovi Dušanka Ćupić i Vojka Adžić je konstatovala da je za rekonstrukciju biblioteke Cijevna komerc dostavila ponude na 818.093 Eura i 938.886 Eura pod istim uslovima realizacije. Isto je urađeno i za izgradnju aneksa za što je Cijevna komerc dostavila ponude na iznose od 462.489 Eura i 457.553 Eura, ponovo pod istim uslovima realizacije. Komisija je, naravno, izabrala skuplje varijante, iako je najveći broj bodova prilikom ocjenjivanja nosila najniža cijena. Ovo upućuje na sumnju da su članovi komisije zloupotrijebili službeni položaj u koristi kompanije Cijevna komerc.

Ovi Ugovori između Agencije i „Cijevna komerc“ potpisani su 19. jula 2007. godine. Rok za izvođenje radova za oba ugovora je 12 mjeseci od dana uvođenja u posao, a zanimljivo je da oba definišu da će izvođač radova izvesti naknadne radove koji se pojave u toku građenja, do visine od 25 odsto. Upravo su godinu kasnije naknadni radovi, ali i kašnjenje u realizaciji posla bili osnov za potpisivanje novih aneksa ugovora. Naime, prvo su 4. jula 2008. zaključeni aneksi kojima se produžavaju rokovi izvođenja radova za još dvije godine, odnosno do 1. aprila 2010. godine. Obrazloženje za produžetak rokova bila je pojava „nepredviđenih i naknadnih radova“.

Kako ni ovi rokovi nijesu ispunjeni, Agencija je pribjegla istom scenariju, kao i kod ugovora o nadogradnji biblioteke. Naime, u januaru 2010. je i za ova dva ugovora zatražila od Direkcije za javne nabavke saglasnosti za pregovarački postupak bez prethodnog objavljivanja poziva zbog pojave naknadnih i viška radova. Vrijednost dodatnih radova za rekonstrukciju biblioteke i izgradnju podzemnog prolaza procijenjena je na 234.700 eura, dok je za izgradnju aneksa biblioteke 115.600 eura. Obje vrijednosti predstavljaju upravo po 25 odsto od osnovnih cijena ugovora.

Nakon što je Direkcija odobrila dodatne radove, 25. marta 2010. godine su potpisani aneksi kojima se produžetak radova pomjera za 30. jun iste godine. Odmah nakon toga, „Cijevna komerc“ je uputila ponude na iznose od 234.700 eura, odnosno 115.600 eura za naknadne radove, poslije čega su 14. aprila potpisani novi aneksi kojima se odobravaju te sume za dodatne radove, čime je kompletan posao i zvanično “provučen” kroz papire.

Četvrti ugovor za Cijevnu komerc

Konačno, Agencija za izgradnju i razvoj objavila krajem 2009. godine još jedan tender za radove na biblioteci. Ovog puta poziv je obuhvatio zanatske radove na biblioteci i aneksu, kao i nabavku i ugradnju mašinske opreme i protivpožarnih vrata. Nabavka je procijenjena na vrijednost od 520 hiljada eura, a „Cijevna komerc“ je opet jedina dostavila ponudu na iznos od 520.065 eura. Odluka kojom je „Cijevni komerc“ dat posao donijeta je 22. februara 2010. godine. Iz odluke se vidi da je rok za izvođenje radova 5 mjeseci.

Iz svega navedenog postoji osnovana sumnja da su tadašnji rukovodioci Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice, te članovi Komisije za otvaranje i vrednovanje ponuda zloupotrijebili službeni položaj kako bi omogućili kompaniji Cijevna komerc da stekne korist i izbjegne plaćanje penala za kršenje rokova. Tako je još krajem jula mjeseca MANS podnio krivične prijave protiv bivših direktora Agencije Gorana Vuletića i Vladana Vučelića, te članova Komisije Snežane Adžić, Dušanke Ćupić, Olivere Živković, Sanje Čukić i Vojke Adžić. Posebna krivična prijava je podnijeta i protiv direktora Direkcije za javne nabavke, Mersada Mujovića, zbog sumnje u zloupotrebu službenog položaja i nesavjesno vršenje službene dužnosti nadzora.

MANS

Komentari su isključeni.