Studija slučaja “Zavala”

1

Studija slučaja – ZAVALA –

1. Ko je ko u aferi Zavala?
2. Šta je preduzela Komunalna policija Budve?
3. Kako je GUP Budve – sektor Budva-Bečići prilagođen projektu Astra Montenegro
4. Ko je potpisao sporazum o strateškoj saradnji?
5. Krivična prijava protiv Svetozara Marovića, Vjecslava Lejbmana i Dragana Marovića

Ko je ko u aferi Zavala?

marovic1

Svetozar Marović
Potpredsjednik DPS-a
Suvlasnik firme Moninvest Budva

polonski

Sergej Polonski
Vlasnik firme
MIRAX GROUP Moskva

lejbman

Vjecslav Lejbman
Predstavnik
MIRAX GROUP za
Crnu Goru

dragan_m

Dragan Marović
Brat Svetozara Marovića
Sekretar Sekretarijata
za investicije – Budva

kuljaca1

Rajko Kuljača
Predsjednik Opštine
Budva

brano

Branimir Gvozdenović
Ministar
za ekonomski razvoj

Kupovinom zemljišta na rtu Zavala sredinom 2007. godine, kompanija “Zavala invest” DOO iz Budve je otpočela sa realizacijom projekta turističkom projekta Astra Montenegro. Pomenuta kompanija na rtu Zavala posjeduje ukupno 44.143 m2 zemljišta.
Kompaniju Zavala Invest su osnovali ruska MIRAX Grupa iz Moskve u vlasništvu ruskog milijardera Sergeja Polonskog  i budvanska kompanija MONINVEST čiji suvlasnik je potpredsjednik Demokratske partije socijalista, Svetozar Marovic.
Pomenuti investitor je otpočeo izgardnju projekta Astra Montenegro bez prethodno pribavljene građevinske dozvole i to na prostoru koji još uvijek nije definisan planom. Namjena prostora po planu višeg reda je turizam i zelenilo. Izgradnja objekta još uvijek traje.
….

Inspekcijski nadzor: Šta je preduzela Komunalna policija Budve?
Prema podacima Komunalne policije, prvi inspekcijski pregled je izvršen 18. januara 2008. godine kada je konstatovano da je investitor “Zavala-invest” pristupio raščišćavanju terena i počeo zidarske radove na dva objekta. U zaspisniku se takođe navodi da investitor ne posjeduje građevinsku dozvolu, te da mu se zabranjuju dallji radovi i da se, u skladu sa zakonom, izriče mandatna kazna od 220 Eura.

Nakon toga, 21. januara, Komunalna policija je donijela i prvo rješenje kojim se investitoru zabranjuje dalje izvođenje radova na rtu Zavala a Ministarstvu za ekonomski razvoj podnosi i zahtijev za pokretanje prekršajnog postupka protiv DOO Zavala Invest i Natalije Panine, kao odgovornog lica u pravnom licu.

Novim inspekcijskim pregledom od 06. februara je konstatovano da je investitor nastavio sa izgradnjom objekta, te je donijeto i prvo rješenje o pečaćenju gradilišta na Zavali.

Ovo rješenje je postaloi izvršno tek nakon gotovo dva mjeseca, kada je 23. marta 2008. nakon ogromnog pritiska javnosti, Komunalna policija i fizički zapečatila gradilište. Za to vrijeme, investitor je nesmetano nastavio radove na Zavali, skoro u potpunosti završio zemljane radove i podigao više od deset objekata, umjesto dva koliko ih je bilo na početku inspekcijskog nadzora u januaru ove godine.
Konačno, 9. aprila 2008. godine, Komunalna inspekcija je izašla na teren i utvrdila da je investitor povrijedio pečat i nastavio sa radovima, a 11. aprila 2008. je podnijeta i krivična prijava Osnovnom državnom tužiocu u Kotoru protiv kompanije Zavala invest i izvršnog direktora Natalije Panine.
Ovdje možete pogledati kompletnu dokumentaciju koja je vezana za aktivnosti Komunalne policije Budva u slučaju ZAVALA. Download (PDF)….

Planska dokumentacija: Kako je GUP Budve – sektor Budva-Bečići prilagođen projektu Astra Montenegro
Nacrt GUP-a Budva-Bečići u okviru kojeg se nalazi lokacija na rtu Zavla je stavljen na javnu raspravu u periodu od 12. aprila do 12. maja 2007. godine. Nacrtom plana iz aprila 2007. godine, na prostoru Zavale je bilo planirano zadržavanje postojećeg stanja, odnosno u kartama je taj prostor bio definisan kao „gradske šume i parkovi”.

Nakon mjesec dana javne rasprave, prema izvještaju o sprovedenoj javnoj raspravi, na nacrt GUP-a je pristiglo 89 primjedbi građana, kompanija i institucija, uglavnom za prenamjenu prostora, ali se ni jedna nije odnosila na prostor Zavale. Čak ni u izvještaju Komisije za ocjenu plana koja je odgovarala na primjedbe sa javne rasprave se ne navodi bilo što što bi upućivalo da je neko zatražio prenamjenu prostora na rtu Zavala.

U isto vrijeme, crnogorski mediji su prenijeli informaciju da su porodice Medin i Vuković zemljište na Zavali prodale za 25 miliona eura. Prema izvještaju sa javne rasprave, nijedna od ove dvije porodice nije tražila prenamjenu zemljišta prije njegove prodaje.

Ipak, nakon okončanja javne rasprave, obrađivač plana je sačinio konačan predlog GUP-a Budva – Bečići u kome se sada, za razliku od nacrta plana, Zavala definiše kao prostor na kome je planirana izgradnja turističkog naselja i hotela.

Imajući u vidu da bivši vlasnici zemljišta nisu u toku javne rasprave tražili prenamjenu prostora na Zavala, kao i da se u izvještaju sa javne rasprave Zavala i ne pominje, postavlja se pitanje ko je i kojim kanalima uticao na obrađivače plana da pred samo usvajanje izmijene nacrt koji je bio na javnoj raspravi i kroz prenamjenu zemljišta iz zelenila u građevinsko, višestruko mu povećaju vrijednost.
U nastavku možete pogledati dokumenta koja potvrđuju da je namjena prostora na Zavali primijenjena nakon javne rasprave u periodu pred samo usvajanje u lokalnom parlamentu Budva.
Nacrt GUP-a iz aprila 2007
Nacrt GUP-a iz aprila 2007

Izvještaj sa javne rasprave o nacrtu GUP-a

Stručna ocjena primjedbi sa javne rasprave

Predlog GUP-a iz septembra 2007

Predlog GUP-a iz septembra 2007

Razlika u verzijama plana iz aprila i septembra

Razlika u verzijama plana iz aprila i septembra


….
MIRAX i Vlada Crne Gore: Ko je potpisao sporazum o strateškoj saradnji?
Prema podacima sa sajta Mirax grupe, u clanku u kojem se prezentuje učešće MIRAX Grupe na sajmu nekretnina u Kanu,  visoki funkcioner DPS-a, Svetozar Marović je 13. marta 2008. godine, kao predstavnik Vlade Crne Gore potpisao strateski sporazum sa ovom kompanijom, kojim se uredjuju odnosi izmedju Vlade i pomenute kompanije u oblasti razvoja crnogorske turisticke ponude.

Printscreen clanka sa sajta Mirax Grupe sa podacima o potpisivanju ugovora

Printscreen članka sa sajta Mirax Grupe sa podacima o potpisivanju ugovora

Zajednička fotografija Marovića i Polonskog sa sajma u Kanu
Zajednička fotografija Marovića i Polonskog sa sajma u Kanu

….

Krivična prijava protiv Svetozara Marovića, Vjecslava Lejbmana i Dragana Marovića
MANS je 03.aprila 2008. godine Vrhovnom državnom tužiocu dostavio krivičnu prijavu protiv Svetozara Marovića zbog osnovane sumnje da je počinio krivična djela protivzakonitog posredovanja i lažnog predstavljanja, a u namjeri da sebi i povezanim licima obezbijedi korist.

Drugi dio krivične prijave se odnosi na Dragana Marovića, Sekretara za investicije Opštine Budva zbog osnovane sumnje da je kršenjem zakona ili drugih propisa i ignorisanjem urgencija resornog Ministarstva, odnosno propuštanjem dužnosti nadzora, omogućio nezakonitu izgradnju niza objekata, uključujući i objekte koje gradi njegova građevinska kompanija, kao i objekte koji se grade na zemljištu njegovog rođenog brata, Svetozara Marovića, iako je bio svjestan da će usljed toga nastupiti imovinska šteta po budžet Opštine Budva u iznosu nenaplaćenih komunalija za započete i završene objekte.

Treći dio krivične prijave se odnosi na osnovanu sumnju da je ovlašćeni zastupnik i izvršni direktor DOO Mirax Balkan, kćerke kompanije DOO Mirax Group iz Moskve, Viacheslav Leybman naložio, odnosno izvršio povredu službenog pečata Komunalne policije SO Budva u namjeri da ostvari korist od nezakonite izgradnje i prodaje turističkog kompleksa »Astra Montenegro« na rtu Zavala u Budvi.

shema povezanih lica i kompanija u opštini Budva
shema povezanih lica i kompanija u opštini Budva

Tekst krivične prijave