Vlada žuri sa projektom izgradnje drugog bloka TE Pljevlja

0

Vlada Crne Gore planira da bez kvalitetne rasprave i na „mala vrata“ u crnogorskom parlamentu progura projekat izgradnje drugog bloka termoelektrane u Pljevljima i novi upravljački ugovor između Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) i italijanske kompanije A2A. Do danas nije potvrđeno da je ta kontroverzna investicija ekonomski isplativa, a izvjesno je da će uticati na nova poskupljenja struje građanima koji će je finansirati preko računa za struju.

Evropska unija od 1. januara naredne godine zabranjuje svojim članicama da finansiraju projekte izgradnje termoelektrana, pa se Vladi Mila Đukanovića zbog toga očigledno žuri.

Novi upravljački ugovor između EPCG i A2A vremenski je oročen do kraja ove godine, što jasno pokazuje da se radi o kratkoročnom dogovoru kako bi se dobilo na vremenu, koji bi bio potvrđen u parlamentu prije oktobarskih izbora i formiranja novog parlamentarnog saziva.

Taj novi ugovor predviđa da italijanska A2A može da izađe iz EPCG nakon isteka ugovora krajem ove godine ili ukoliko blokira usvajanje odluka u vezi izgradnje termoelektrane u Pljevljima, kada će država imati pravo da otkupi njene akcije za 250 miliona eura, koje bi morala platiti u roku od sedam godina, odnosno po 35,7 miliona eura na godišnjem nivou.

Međutim, u tom scenariju Vlada bi vlasništvo u EPCG vraćala shodno godišnjim otkupima akcija, što znači da će potpuni udio italijanske kompanije povratila tek nakon sedam godina, pa bi A2A u svim tim godinama imala pravo na eventualnu podjelu dobiti shodno svom vlasničkom udjelu, jedino što više ne bi upravljala energetskom kompanijom. Pored toga, A2A se daje mogućnost da i ranije pokrene proceduru izlaska iz EPCG ukoliko odluči da svoje akcije proda Trećem licu, ali će prethodno o tome morati da obavijesti Državu koja tada ima pravo preče kupovine.

Ugovornim odredbama se definiše da će Vlada i A2A preduzeti sve radnje da se podijeli dobit za 2014. godinu tako što će A2A pripasti 14,6 miliona eura, a državi 19,6 miliona eura, iako je ovo pitanje u isključivoj nadležnosti Komisije za hartije od vrijednosti kao nezavisnog organa, koja treba da utvrdi da li je EPCG zakonito sprovela postupak smanjenja vrijednosti kompanije i tako je „očistila“ od gubitaka, čime je otvorena mogućnost za podjelu dobiti.

Takođe, u ugovoru se navodi i da će dvije strane preduzeti sve da se podijeli dobit i za 2015. godinu, i to najmanje 70 odsto, a po mogućnosti svih 100 odsto. EPCG je na kraju prošle godine u finansijskom izvještaju prikazala dobit od 10 miliona eura, pa bi Italijani u slučaju isplate čitavog iznosa dobili oko 4,1 miliona eura čistog profita, jer imaju 41,7 odsto vlasništva, dok Državi pripada 54,7 odsto udjela.

Prema novom upravljačkom ugovoru, dalji nastavak saradnje EPCG i A2A, koji je prethodnih godina obilježen brojnim neslaganjima i osnovanim sumnjama da su Italijani izvlačili milione eura iz EPCG po osnovu fiktivnih konsultantskih poslova, posmatra se dominantno kroz projekat izgradnje nove termoelektrane u Pljevljima i još nekoliko investicionih projekata i to, kao i prevođenja voda rijeke Zete u jezero Krupac i Slano, nastavak ugradnje brojila i izradu studije o hidro potencijalu rijeke Lim.

Vlada cijenu troškova izgradnje drugog bloka sa opremom, bez izdataka kamate na kredit, procjenjuje na oko 321 miliona eura, ali finalna cijena još nije usaglašena sa češkom kompanijom Škoda Praha, koja je u aprilu prošle godine izabrana kao najpovoljnija.

MANS međutim već mjesecima ukazuje da ukupna cijena projekta nijesu samo troškovi gradnje drugog bloka, već kalkulacija mora uključiti povezane izdatke, poput izgradnje nove energetske infrastrukture i deponija za otpad pepela i šljake, troškova eksproprijacije, otvaranja novih rudokopa i njihove rekultivacije. Tu je i pitanje zdravlja i zaštite životne sredine, koje kroz troškove liječenja plaćaju svi građani Crne Gore, ali Vladi ne pada na pamet da ih uopšte pomene, a kamoli uračuna.

Kada su u pitanju vrijednosti ostalih investicija kojima se uslovljava nastavak saradnje sa A2A, podaci iz Plana javnih nabavki EPCG za ovu godinu pokazuju da je za prevođenje voda rijeke Zete u jezero Krupac i Slano potrebno 27 miliona eura, za novu fazu ugradnje brojila dodatnih 25 miliona, a za izradu studije hidro potencijala rijeke Lim 250 hiljada eura. Sve investicije EPCG plaćaju potrošači kroz račune za struju, jer je jedan od elemenata koji utiče na cijenu struje povrat na investicije energetskoj kompaniji.

Činjenica da Vlada traži od parlamenta da se izjasni ne samo o novom ugovoru sa A2A, već i međudržavnom sporazumu sa Češkom Republikom, što je osnov za realizaciju projekta drugog bloka, a da pri tome uopšte nijesu usaglašeni vrlo važni detalji i uslovi ugovornog aranžmana za investiciju koja košta na stotine miliona eura, u neku ruku predstavlja poniženje najvišeg zakonodavnog doma.

Istovremeno, Vlada je još jednom demonstrirala krajnje neodgovoran pristup u odnosu na projekat koji prikazuje kao jedan najprioritetnijih razvojnih projekata, ali do danas, osim puke retorike, nije dokumentovala benefite koje bi građani imali od njega, niti potvrdila da će njegove koristi biti veće od šteta koje će on prouzrokovati, posebno kada je u pitanju zdravlje ljudi i životna sredina.

MANS

Komentari su isključeni.