ŽPCG posluje sa preduzećima iz „željezničke afere“ 

0

Državna kompanija Željeznički prevoz Crne Gore (ŽPCG) je samo prošle godine izgubila najmanje 140 hiljada eura zbog sklapanja ugovora za nabavku djelova i remont vagona sa kompanijama iz Srbije čiji vlasnici su bili umiješani u takozvanu srpsku „željezničku aferu“ namještanja tendera i utaje poreza, pokazuju podaci Istraživačkog centra MANS-a i „Vijesti“.

Foto: Boris Pejović

Ukupna vrijednost više ugovora o javnim nabavkama koje je uprava ŽPCG sklopila sa ovim kompanijama u posljednih nekoliko godina premašuje 1,4 miliona eura.

Jedna od njih, kompanija „Šinvoz“ iz Zrenjanina je u periodu od 2010. do 2018. godine dobila od ŽPCG poslove remonta vagona i mehaničkih sklopova, ukupne vrijednosti od preko 800 hiljada eura. Više od jedne trećina te sume se odnosilo na ugovor o remontu pet putničkih vagona sklopljen u martu prošle godine.  Izvještaji o tehničkoj kontroli pomenutih vagona pokazuju da kompanija „Šinvoz“ nije ispunila sve obaveze iz ugovora, te da polovina vagona koji su bili predviđeni za remont ipak nisu bili uključeni u redovan saobraćaj jer nisu bili bezbjedni.

Prema podacima samog ŽPCG, neadekvatan remont i činjenica da vagoni nisu bili u funkciji, ovu državnu kompaniju koštali su najmanje 140 hiljada eura po osnovu izgubljene dobiti.  Ugovore sa „Šinvozom“ je potpisivao izvršni direktor ŽPCG Predrag Popović, koji je smijenjen u utorak veče na sjednici Odbora direktora te kompanije.

Osim „Šinvoza“, ŽPCG je u periodu od 2010. do 2018. godine sklopila više ugovora o javnim nabavkama sa srpskim kompanijama „Želvoz“ i „Želvoz 026“ u vlasništvu „Victory Solutions“ iz Beograda koju tamošnji mediji povezuju sa srpskim tajkunom Miroslavom Miškovićem. 

Kompanija „Želvoz 026“ iz Smedereva je samo u 2018. godini dobila čak pet ugovora od ŽPCG koji su se odnosili na usluge opravke vagona i lokomotiva, ukupne vrijednosti preko 350 hiljada eura. I ove ugovore je potpisao sada bivši direktor ŽPCG Popović.

Druga kompanija iz ove grupacije, „Želvoz“ je dobila ugovore popravki i nabavki djelova vrijedne preko 220 hiljada eura. Upravo ta kompanija se pored „Šinvoza“ pominje u krivičnoj prijavi protiv bivšeg direktora Železnica Srbije, Milanka Šarančića, koji se sumnjiči da je i sa ovom kompanijom sklapao fiktivne ugovore o remontu vagona.

„Želvoz“ je trebalo da popravi teretne vagone za potrebe srpske željeznice, a bez preciziranja vrste i količine vagona, kao ni vremena opravke.  Za ovako veliki projekat srpska Železnica nije raspisala tender, već odabrala svoju tada kćerku kompaniju smederevski „Želvoz“. U projekat se kao nosilac poslovnih aktivnosti uvodi „Šinvoz“ iz Zrenjanina koji je imao obavezu da za „Želvoz“obezbijedi rezervne djelove i materijal, a posebno je bila vrijedna nabavka monoblok točkova. „Šinvoz“ je monoblok točkove nabavljao upravo od Železnice, pa joj ih je ponovo fakturisao kroz ukupnu uslugu nabavke. U tom poslu je izbjegavano plaćanje PDV-a, a srpska Železnica je navodno opravku plaćala i polovnim vagonima koji su bili u daleko boljem stanju od onih koji su popravljani.

Kada je u pitanju poslovanje tih kompanija u Crnoj Gori, iz uprave ŽPCG je rečeno da ja popravka vagona koja je izvršena prošle godine kod remontera Šinvoz bila u skladu sa svim zakonskim procedurama javnih nabavki.

„Ugovor sklopljen sa remonterom Šinvoz koji se odnosi na opravku 5 putničkih kola je zaključen redovnom tenderskom  procedurom  putem javnih nabavki. Otvorenim postupkom javne nabavke izvršen je odabir najpovoljnijeg ponuđača i uredno donešena odluka koja je bila javno objavljena. Komisija za otvaranje i vrednovanje ponuda je u redovnom postupku izvršila odabir najpovoljnijeg ponuđača u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Ukupna vrijednost izvršene opravke 5 putničkih vagona  je 224.750,00€ i ukupno je izmireno do danas 60.000,00 eura“, navedeno je u odgovoru PR službe ŽPCG na pitanje da li su plaćane sumnjive prošlogodišnje popravke vagona zrenjanjinskoj firmi Šinvoz i u kojem iznosu.

Iz ŽPCG tvrde da pripadnici Odsjeka za privredni kriminal nijesu skoro dolazili da provjeravaju poslovanje tog preduzeća, a izvori “Vijesti” sa konkretnim imenima inspektora tvrde da su oni tamo ipak bili prije pet mjeseci i izuzeli poslovnu dokumentaciju ŽPCG zbog sumnje u postojanje zloupotreba službenog položaja, utaje poreza i drugih krivičnih djela.

Biljana Matijašević (MANS)
Milorad Milošević 

Partner ŽPCG i u „Rajskim papirima“

Prema podacima Agencije za privredne registre Srbije, vlasnik „Šinvoza“ je preduzeće TTC logistic međunarodna špedicija iz Beograda, iza koje stoji Nebojša Ivković. Poslove Ivkovića u Srbiji je istraživao i srpski Savjet za borbu protiv korupcije u okviru provjere korupcionaških privatizacija u Srbiji. 

Takođe, istraživanje Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara (OCCRP) o poreskim rajevima („Rajski Papiri“) pokazuju da je partner ŽPCG vlasnik više kompanija na Malti, Britanskim djevičanskim ostrvima, a da je njegov partner Pavol Miškov u tim kompanijama povezan sa međunarodnim kriminalnim krugovima.  Miškov je 2013. godine uhapšen na Kajmanskim ostrvima u vezi sa prodajom hotela na slovačkoj planini Tatre, ali je nekoliko nedelja kasnije pušten. Firmu u čijem je vlasništvu bio hotel, prema zvaničnoj dokumentaciji, prodao je kompaniji pod kontrolom belgijskog ogranka italijanske kriminalne grupe koja kontroliše šverc kokaina u Evropu. Njegov advokat negirao je ove navode.

Novac dolazio i od Željezničke infrastrukture Crne Gore

Sporne srpske kompanije su novac dobijale i od drugog državnog željezničkog preduzeća. Tako je „Šinvoz“ 2016. godine od Željezničke infrastrukture Crne Gore (ŽICG) dobio ugovor remonta opreme vrijedan 20 hiljada eura. Pored toga kompanija „Želvoz 026“ je 2018. godine od ŽICG dobila ugovor vrijedan 30 hiljada eura, takođe za poslove remonta opreme.

Komentari su isključeni.