Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) pozdravlja akciju nadležnih organa koja je rezultirala hapšenjem Duška Golubovića zbog sumnje na pranje novca, i ocjenjuje da je riječ o važnom koraku ka rasvjetljavanju porijekla njegove imovine, koje godinama izaziva ozbiljnu sumnju u zakonitost.
MANS posebno ističe potrebu da se istraga obuhvati sve finansijske transakcije koje su dovele do naglog i značajnog uvećanja Golubovićeve imovine, uključujući i one koje su se odvijale preko članova njegove porodice i koje mogu da upućuju na sumnju u veze sa državnim funkcionerima.

Jedna od nekretnina koju je porodica Golubović 2019. godine kupila za gotovi novac jeste i stan od 46 kvadratnih metara u zgradi pored podgoričkog hrama. Tu nekretninu je kupila supruga Duška Golubovića, Danijela, od porodice Valentine Pavličić, tada Zastupnice Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu, a sada predsjednice Vrhovnog suda. Prema kupoprodajnom ugovoru do kojeg je došao MANS, stan je plaćen 50.000 eura, a transakcija je izvršena u gotovom novcu.
Smatramo da je izuzetno važno da Specijalno državno tužilaštvo utvrdi porijeklo novca kojim je ova nekretnina kupljena, te da li je i ova transakcija predmet sumnje da je poslužila za pranje novca za koji se sumnja da je Duško Golubović stekao nezakonito.
Pavličići su ovu nekretninu stekli kroz kompenzaciju sa podgoričkom kompanijom „Bemax“, u okviru koje je suprug Valentine Pavličić toj firmi prenio vlasništvo nad offshore kompanijom „Blueray Limited“, registrovanom u Saint Vincent i Grenadinima – poznatoj poreskoj oazi. Kao protivvrijednost za tu transakciju, porodica Pavličić je od „Bemaxa“ dobila stan koji je kasnije, 2019. godine, prodat Danijeli Golubović. MANS je posebno izvještavao da Valentina Pavličić nikada nije prijavila ovaj poslovni odnos sa kompanijom „Bemax“ nadležnim državnim institucijama, iako je to bila njena zakonska obaveza kao javne funkcionerke.
Istraživanjem koje je MANS sproveo, utvrđeno je da je u periodu od samo osam godina vlasništvo nad ovim stanom mijenjano čak šest puta kroz različite kompenzacione aranžmane, što dodatno pojačava sumnju u zakonitost ovog poslovnog lanca i stvarnu prirodu same transakcije.
Kako je MANS već ranije dokumentovao, porodica Golubović je postala vlasnik imovine vrijedne najmanje milion eura, uključujući luksuzne stanove i skupocjena vozila, iako ne postoje javno dostupni podaci koji bi objasnili porijeklo tih sredstava.
Na upit MANS-a, Duško Golubović je ranije izjavio da je svu imovinu stekao legalno, te da je ona rezultat zajedničkog ulaganja njegove porodice. Takođe je naveo da je dio imovine stekao “rudarenjem bitkoina u Beogradu”, ne dostavljajući dokaze koji bi potkrijepili te tvrdnje.
MANS je još u januaru prošle godine kompletnu dokumentaciju do koje je došao tokom istraživanja dostavio Specijalnom državnom tužilaštvu, sa zahtjevom da se pokrene sveobuhvatna istraga o mogućem pranju novca i drugim krivičnim djelima,
U cilju očuvanja vladavine prava i jačanja povjerenja građana u institucije, MANS poziva Specijalno državno tužilaštvo da hitno pokrene istragu svih sumnjivih tokova novca i potencijalnih zloupotreba službenih pozicija.
Slučaj Duška Golubovića ne smije ostati izolovan incident, već mora predstavljati početak sveobuhvatnog obračuna sa mrežama koje godinama operišu iznad zakona, uz aktivnu podršku iz institucija sistema.
MANS