Medenica sakrila da je poslovala sa Bećirovićem

0

Predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, Vesna Medenica već četiri godine od nadležnih organa krije informaciju o poslu sklopljenom sa kontraverznim kolašinskim biznismenom, Zoranom Bećirovićem, iz kojeg je prihodovala blizu 139 hiljada eura.

Naime, 6. jula 2015. godine Medenica je od pokojnog supruga naslijedila blizu 28 hiljada kvadratnih metara šume, livada i voćnjaka  u blizini Kolašina, a samo deset dana nakon toga, kompletno zemljište prodala kompaniji „Lolkan Investments Montenegro“ iza koje preko povezane kiparske off-shore kompanije stoji Bećirović, ekskluzivno otkriva Istraživački centar MANS-a.

Vesna Medenica nije prijavila prodaju zemljišta, niti prihod od skoro 139 hiljada eura, iako je tadašnji Zakon o konfliktu interesa u članu 19 propisivao da je zbog promjene u imovini većoj od 5000 eura morala podnijeti posebni izvještaj.

Na postavljena pitanja zašto nije prijavila prodaju zemljišta i prihod od posla sa Bećirovićem, predsjednica Vrhovnog suda nije imala komentar.

Kako je Medenici plaćeno za zemljište?

Četiri parcele koje je naslijedila od supruga, ukupne površine od oko 28 hiljada m2, Medenica je prodala nepoznatoj kolašinskoj kompaniji „Lolkan Investment Montenegro“ koja je, prema podacima Centralnog registra privrednog suda, u stoprocentnom vlasništvu kompanije „KATUN“, takodje iz Kolašina. Nadalje, kao jedini osnivač firme „Katun“ se novodi kiparski off shore Caldero Trading Limited.

Podaci kiparskog registra pokazuju da je jedini akcionar Caldero Tradining Limited upravo crnogorski biznismen Zoran Bećirović.

Finansijski izvještaj kompanije „Lolkan Investments Montenegro“ za 2015. godinu pokazuje da je Medenici plaćeno novcem iz kratkoročne pozajmice koja je uzeta iste godine, u iznosu od 140 hiljada eura. Do danas kompanija „Lolkan“ nije vratila ni euro ove pozajmice koja se i dalje vodi  kao kratkoročna.  To ukazuje da je malo vjerovatno da se radi o kreditu neke od komercijalnih banaka.

Druga moguća opcija jeste da je Medenica isplaćena gotovinom koju je u Lolkan kao pozajmicu unijela neka od povezanih kompanija Bećirovića u Crnoj Gori. Međutim, niti jedna od firmi koje se povezuju sa njim u svojim izvještajima nema registrovanu ovu pozajmicu.

Zoran Bećirović nije odgovorio na upućena pitanja o porijeklu novca kojim je njegova kompanija isplatila Vesnu Medenicu, niti šta planira sa zemljištem u Kolašinu koje je kupljeno od nje.

Finansijski izvještaji koje je analizirao MANS pokazuju da su obje Bećirovićeve kompanije, i Lolkan i Katun trenutno u blokadi, da već godinama posluju sa gubitkom, i da nemaju bilo kakvih prihoda, pa čak i one godine kada je Medenici isplaćeno blizu 139 hiljada eura.

Istraživački centar MANS-a je u Kolašinu pokušao da dođe do više informacija o ovim kompanijama, a na adresama na kojima su registrovane nije bilo vidljivih oznaka da se tu zaista i nalaze.

Dejan Milovac
Lazar Grdinić

Teži disciplinski prekršaj

Ukoliko sudija ne dostavlja podatke o imovini i prihodima u skladu sa propisima, to se smatra težim disciplinskim prekršajem u smislu člana 108. Zakona Sudskom savjetu i sudijama. Isti zakon definiše i disciplinske sankcije u vidu novčane kazne u visini od 20 do 40% od zarade sudije, u trajanju od tri do šest mjeseci, kao i zabrane napredovanja.

Ako postoji osnovana sumnja da je sudija izvršio disciplinski prekršaj, predlog za utvrđivanje disciplinske odgovornosti sudije mogu podnijeti predsjednik suda, predsjednik neposredno višeg suda i predsjednik Vrhovnog suda ili Komisija za praćenje primjene Etičkog kodeksa sudija. Predlog za utvrđivanje disciplinske odgovornosti predsjednika Vrhovnog suda može podnijeti Opšta sjednica Vrhovnog suda.

 

Medenici triput rješavano stambeno pitanje

Predsjednici Vrhovnog suda Vesni Medenici država je triput pomagala u rješavanju stambenog pitanja. Naime, u decembru prošle godine, Medenica je dobila povoljan kredit od Vlade, u iznosu od 40 hiljada eura, od čega je bila obavezna da vrati samo 6.800 eura. Preostajući iznos koji je morala da vrati Medenica je tada uplatila odjednom, čime je zatvorila svoja dugovanja prema državi.

Sa druge strane, njoj je država još prije 20 godina darivala stan od 80 m2 u luksuznoj zgradi Vektra u Podgorici, koji je Medenica prije par godina poklonila kćerci. Prema dostupnim podacima, Medenica je i 2005. godine dobila još 20.000 eura za rješavanje stambenog pitanja.

Ko je Zoran Bećirović?

Ime Zorana Bećirovića se povezuje za više problematičnih privatizacija, počev od prodaje budvanskog hotela Avala londonskoj kompaniji Beppler & Jacobson čiji je većinski vlasnik, Igor Lazurenko na sudu u Londonu Bećirovća optužio da je svoj udio u toj kompaniji dobio zahvaljujući poznanstvu sa porodicom Đukanović tokom prodaje hotela. Hotel Avala je prodat „Beppleru“ iako je na tenderu bila drugorangiran, zahvaljujući odluci sudskog vijeća na čijem se čelu tada nalazila Ana Đukanović.

Kiparska kompanija Caldero Tradining Limitied je osim u poslu sa Medenicom korišćena i u drugim poslovima Bećirovića, uključujući preprodaju atraktivnih parcela ruskih biznismena na Skočiđevojci i zakupa državnog zemljišta u Kolašinu prošle godine. Do ubistva 2011. godine, suvlasnik ovog kiparskog offhora je bio Zoranov brat Dragan Bećirović. Dragan je ubijen u Budvi, a njegov brat je u sudskom postupku naveo da iza tog ubistva stoje grupa viskoh funkcionera bezbjedonosnih službi, politički funkcioneri, te medijska mafija.

Braća Bećirovići su preko off shore kompanija u Budvi poslovali i sa Milošem Marovićem, sinom i članom kriminalne organizacije Svetozara Marovića, visokog funkcionera DPS-a.

Komentari su isključeni.