Izvodi iz poslovnih knjiga EPCG sadrže lažne podatke

0

Konkretan slučaj građanina koga sam zastupao u sudskim postupcima pokazuje da neki izvodi iz poslovnih knjiga EPCG sadrže lažne podatke o potrošnji struje, a da ta kompanija, uprkos sudskim presudama, krši prava potrošača i isključuje im struju, bez bilo kakvih posljedica.

U junu 2007. godine Elektrodistribucija Podgorica je podnijela zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka protiv potrošača od koga je EPCG pokušala da iznudi novac koji im ne duguje, a o čemu svjedoči i presuda Osnovnog suda Mal.br.135/10 u korist tog potrošača.

U postupku pred Osnovnim sudom EPCG je podnijela i predlog za izvršenje protiv istog potrošača, ponovo sa ciljem oduzimanja novca koji im ne duguje. Uz predlog za izvršenje sudu je dostavljen izvod iz poslovnih knjiga EPCG sa lažnim podacima da ovaj potrošač nije platio ni centa za utrošenu elekričnu energiju u periodu od 31.12.2007. godine do 30.11.2008. godine.

Kada sam, kao advokat tužene strane, sudu dostavio račune koji potvrđuju da je ovaj potrošač redovno i u cjelosti izmirivao dugovanja u tom periodu i da tako i dalje čini, EPCG je povukla tužbu pred sudom i potrošaču je morala nadoknaditi troškove postupka po pravnosnažnoj odluci Osnovnog suda u Podgorici.

Mada je ovaj potrošač sve račune i dalje redovno izmirivao u kontinuitetu, EPCG je ignorisala pravnosnažne sudske presude i u oktobru prošle godine mu je ponovo uručila opomenu, sa paušalno i proizvoljno uvećanim iznosom duga. Potrošač je upozoren da će, ako ne izmiri navodni dug, njegov objekat biti isključen sa distributivne mreže.

Tim povodom sam se pismeno obratio EPCG i zahtijevao da mi dostave račun za period kada je navodni dug nastao, odnosno da mi precizno saopšte period kada je nastao navodni dug zbog koga je ta kompanija već izgubila dva sudska postupka. Nadležni iz EPCG mi nijesu dostavili tražene podatke iako su to bili u obavezi, ali su primjenom sile i uz asistenciju policije objekat ovog potrošača izključili da distributivne mreže, u sred zime, 17. novembra 2011. godine.

Zbog navedenog nezakonitog postupanja EPCG, Osnovnom sudu u Podgorici podnio sam predlog za određivanje privremene mjere koji je sud usvojio i naredio EPCG da priključi potrošačev objekat na distributivnu mrežu i zabranio dalje preduzimanje mjera radi naplate ”duga”. Ipak, objekat ovog potrošača bio je isključen sa distributivne mreže punih 40 dana, odnosno od 17.11.2011. godine do 27.12.2011. godine.

Nevjerovatno, ali EPCG krši i ovu sudsku odluku i zabranu, pa istom potrošaču početkom 2012. ponovo dostavlja upozorenje iz koga proizilazi da je ”potrošio” preko 550 eura u periodu kada je bio nezakonito isljučen sa mreže.

Ponovo sam se pismeno obratio EPCG i dobio obavještenje da je došlo do ”greške” prilikom unosa i obračuna utrošene električne energije, zbog čega su se izvinili i zamolili za razumijevanje građanina čiju porodicu su 40 dana nezakonito isključili sa struje. Razloge zbog kojih mogu da ne poštuju pravnosnažne sudske odluke, nadležni iz EPCG nijesu mi saopštili.

Ovaj primjer prosječnog crnogorskog građanina pokazuje da EPCG ne samo što

krši prava svojih potrošača, falsifikuje poslovne knjige, ne poštuje pravnosnažne sudske odluke, već i licemjerno i bezobrazno očekuje da im se izvinjavamo kada ukazujemo na njihova kršenja zakona i ugradnje. Naprotiv, naša građanska obaveza je da o tome javno govorimo, kako bi sve manje građana plaćalo njihove ugradnje na računima za struju.

Veselin Radulović,
advokat MANS-a

Komentari su isključeni.