Određena rješenja o rušenju objekata donijeta još 2008. i 2009. godine, se tek sada izvršavaju

0

Procedura donošenja i izvršenja rješenja o rušenju koja donosi Inspekcija zaštite prostora, opterećena je izuzetnim diskrecionim ovlašćenjima koje posjeduje resorni Ministar što otvara veliki prostor za postojanje korupcije, a za rezultat ima i situaciju da se određena rješenja o rušenju objekata donijeta još 2008. i 2009. godine, tek sada izvršavaju.

Na jučerašnjem ročištu u Osnovnom sudu po tužbi protiv MANS-a, inspektorka Nataša Brajović je saopštila da je rušenje objekta u Perazića dolu koji je nelegalno sagradio Mirko Barać, odnosno njegova kompanija „MN Bankada”, zakazano za 30. mart ove godine.

Rješenje o rušenju ovog objekta Brajovićka je donijela prije godinu dana, odnosno 20. marta 2010. godine, pa se postavlja pitanje zbog čega se na izvršenje čekalo godinu dana. Kao jedan od odgovora na ovo pitanje, inspektorka Brajović je navela i to da je tek prije nekoliko dana dobila saglasnost resornog Ministra da se rješenje može izvršiti.

Pored toga, inspektorka Brajović je kao jedan od razloga za neizvršenje sopstvenog rješenja navela da se u međuvremnu postupalo po drugim predmetima, kao i to da se tek sada izvršavaju pojedina rješenja koja su donijeta još 2008 i 2009. godine. Na pitanje ko odlučuje o tome kada će se i koja rješenja o rušenju izvršavati, inspektorka Brajović je rekla da postoji plan izvršenja koji ona sačinjava i dostavlja ga predspostavljenom.

Inspektorka Brajović nije mogla da odgovori da li postoji pravni osnov za donošenje takvog plana, osim da se on sačinjava na zahtijev predpostavljenog. Inspektorka Brajović je takođe saopštila i to da troškove rušenja objekata snosi Ministarstvo održivog razvoja, ali da bi po zakonu trebalo da ih snosi sam investitor.

Smatramo da je veoma zabrinjavajuće da u Ministarstvu očigledno postoji ustaljena praksa nepoštovanja rokova koje sami postavljaju, te da kroz nekakav plan izvršenja rješenja Ministar ima mogućnost da odlučuje o tome da li će nekim investitorima objekti biti srušeni odmah, ili će im kroz odlaganje rušenja biti omogućeno da budu uklopljeni u neki od budućih planova.

MANS je zbog toga danas na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od resronog Ministarstva zatražio informaciju o tome koliko donijetih rješenja o rušenju još uvijek čeka na saglasnost Ministra, odnosno koja su to rješenja koja su bila pravosnažna za koja bivši ministar urbanizma Branimir Gvozdenović nije dao saglasnost i zašto.

Od Ministarstva smo zatražili da učini javnim i plan izvršenja rješenja na koji se pozvala inspektorka Brajović a koji bi trebalo da sadrži precizne informacije o tome kada će se i koji objekti rušiti tokom 2011. godine.

MANS je zatražio i informaciju o tome koliko je novca proteklih godina potrošeno na administrativno rušenje objekata, koje kompanije su angažovane za te poslove, ali i koliko novca je Ministarstvo uspjelo da naplati od investitora čija je obaveza da snose te troškove.

Smatramo da ovakva dosadašnja praksa u Ministarstvu održivog razvoja i turizma može direktno stimulisati nelegalne graditelje, jer se na terenu pokazuje da čak i donijeto rješenje o rušenju ne predstavlja opasnost za njihovu nelegalnu investiciju.

Dejan Milovac
Direktor programa za urbanizam

Komentari su isključeni.