Osmi izvještaj o aktivnostima i finansijama Skupštine Crne Gore

0

MANS je danas objavio Osmi izvještaj o aktivnostima i finansijama Skupštine Crne Gore koji se odnosi na period od 01. januara do 31. jula 2010. godine. Ovo je ujedno i prvi izvještaj u kojem su objedinjeni podaci o aktivnostima i finansijama Parlamenta.

U posmatranom periodu, Skupština Crne Gore održala je osam redovnih i dvije posebne sjednice. Za to vrijeme se na dnevnom redu našlo ukupno 129 tačaka, od čega je 116 usvojeno, dok 13 nije usvojeno..

U periodu od 01. januara do 31. jula 2010. godine, ukupno trajanje sjednica Skupštine iznosilo je 180 časova i 45 minuta. Pauze u ovom periodu su iznosile 12 časova i 10 minuta, pa je tako efektivan rad Skupštine Crne Gore u posmatranom periodu iznosio 168 časova i 35 minuta. Plenarnim sjednicama najduže je predsjedavao potpredsjednik Željko Šturanović i to preko 71 čas.

U posmatranom periodu, poslanik koji nije član ni jednog skupštinskog odbora radio je nešto oko 170 časova ili oko 21 radni dan sa punim radnim vremenom od osam časova. U istom periodu, prosječan crnogorski građanin radio je preko 1,100 sati, odnosno preko 145 dana sa punim osmočasovnim radnim vremenom, što govori da je poslanik koji nije član ni jednog odbora od prosječnog građanina radio sedam puta manje, i to za oko četiri puta veću platu.

Najaktivniji poslanik na plenarnim sjednicama u posmatranom periodu bio je Branko Radulović sa indeksom aktivnosti od 6,61. Slijedi Aleksandar Damjanović sa indeksom 3,77 dok je na trećem mjestu Vasilije Lalošević sa indeksom 3,52. Na četvrtom mjestu nalazi se Emilo Labudović sa indeksom aktivnosti 3,50 dok je peti najaktivniji poslanik Koča Pavlović sa indeksom 3,27.

Najneaktivniji poslanici u posmatranom periodu bili su Dragan Đurović, Zoran Bošnjak, Mićo Orlandić i Maida Bešlić sa indeksom aktivnosti 0.00 što predstavlja apsolutnu neaktivnosti i oni dijele prva četiri mjesta na listi najneaktivnijih poslanika.

Snežana Jonica je poslanica koja je podnijela najviše amandmana, ukupno 56. Posmatrano po partijama, najviše diskusija imao je DPS i to 190, dok je poslanik Branko Radulović imao pojedinačno najviše diskusija, ukupno 46. Najviše izlaganja na plenarnim sjednicama od predstavnika predlagača imao je Branko Vujović, ministar ekonomije, ukupno 26.

Najviše replika, ukupno sedam, imao je DPS, a od poslanika, Predrag Sekulić, ukupno pet. Najviše komentara diskusija je imao SNP, ukupno 101, dok je od poslanika najviše komentarisao Branko Radulović, ukupno 34 puta. Najviše odgovora na komentare imao je SNP i to 83, a od poslanika Branko Radulović, ukupno 24. Raduzlović je ujedno imao i najviše prekoračenja izlaganja, ukupno 27.

Najviše reagovanja zbog povrede Poslovnika imala je Socijaldemokratska Partija, ukupno 462 reagovanja. Razlog zbog ovako visokog broja reagovanja SDP-a leži u činjenici da je Ranko Krivokapić, Predsjednik Skupštine ali i poslanik SDP-a skoro uvijek davao obrazloženja drugim poslanicima koji su reklamirali povredu Poslovnika, ukupno 315 puta, što se takođe tretira, po minutaži, kao reagovanje zbog povrede poslovnika.

U posmatranom periodu sva radna tijela Skupštine, zajedno su efektivno radila preko 269 časova. Najduže se radilo na sjednicama Odbora za ekonomiju, finansije i budžet, čiji je efektivan rad iznosio skoro 44 časa, dok je sjednicama svih radnih tijela u Parlamentu najviše prisustvovao poslanik Aleksandar Damjanović, ukupno 51 put.

Najviše izlaganja na radnim tijelima imao je poslanik Džavid Šabović ukupno 405, a po partijama DPS, ukupno 1120. Od predstavnika predlagača, na radnim tijelima je najviše izlagala Gorica Savović, pomoćnica ministarstva zdravlja, ukupno 92 puta.

Kada se radi o kontrolnoj funkciji Parlamenta, bitno je napomenuti da je u posmatranom periodu održano jedanaest saslušanja na sjednicama radnih tijela Supštine, i to osam konsultativnih i tri kontrolna. U posmatranom periodu su održane dvije sjednice Skupštine posvećene Premijerskom satu i poslaničkim pitanjima.

Dio izvještaja koji se odnosi na finansije Parlamenta pokazuje da je Skupština Crne Gore ostvarila značajne uštede u prvih sedam mjeseci rada, i da je prosječna plata profesionalnih poslanika u posmatranom periodu iznosila preko 1,300 eura. Studije slučajeva date u ovom poglavlju dokumentuju da su samo poslanici vladajuće koalicije bili u mogućnosti da koriste službena vozila, te da je Parlament u toku perioda implementacije ovog projekta dodatno unaprijedio sistem evidencije o naknadama poslanika za putovanja u zemlji i inostranstvu.

Sa druge strane, podaci pokazuju da je prosječna zarada zaposlenih u administraciji iznosila oko 405 eura, ali su pojedinci na višim pozicijama ostvarivali znatno veće zarade. U ovom dijelu izvještaja dat je i pregled trinaest javnih nabavki sprovedenih u prvih sedam mjeseci 2010. godine.

MANS će i u narednom periodu pratiti aktivnosti i finansije crnogorskog Parlamenta i izvještavati o radu te institucije, kao i poslanika individualno, kroz projekat koji je podržan od strane Delegacije Evropske Unije U Crnoj Gori.

Pavle Ćupić
Programski asistent za praćenje rada Parlamenta

Komentari su isključeni.