Tajni dogovori o privatizaciji Duvanskog kombinata

0

Privatizacija „Novog duvanskog kombinata“ jedna je od brojnih koje Savjet za privatizaciju i kapitalne projekte sprovodi potpuno netransparentno, jer u tajnosti pregovara sa zainteresovanim kupcem „Montenegro Duvan Comercom“, firmom povezanom sa kontroverznom Fabrikom duvana u Mojkovcu, koja je više godina pod istragom tužilaštva zbog sumnji u ilegalan šverc cigareta.

Savjet za privatizaciju je u decembru prošle godine objavio tender na kojem su ponuđači mogli da dostave ponudu za kupovinu svih akcija „Novog duvanskog kombinata“, koje su vrijedne oko 7,6 miliona eura, a u vlasništvu su Vlade i Glavnog grada Podgorice, ili za dokapitalizaciju kroz investicioni program. Kvalifikacioni uslovi bili su nedopustivo niski i od ponuđača se tražilo da ima pet godina iskustva u duvanskoj industriji, ili da ima godišnji prihod od 10 miliona eura u poslednjoj poslovnoj godini.

U februaru ove godine objavljeno je da je mojkovačka „Montenegro Duvan Comerc“ jedina dostavila ponudu. Ova firma je ponudila dokapitalizaciju „Novog duvanskog kombinata“ kroz investicioni program vrijedan 8 miliona eura za izgradnju fabrike i organizaciju proizvodnje, od čega bi 3,5 miliona bilo uloženo u osnovna sredstva, 1,2 miliona u obrtna sredstva, a ostatak u građevinske objekte.

Budući da je Savjet i ovu privatizaciju oglasio tajnom, nijesu poznati uslovi pod kojima se pregovara u pogledu upravljačkog ugovora u „Novom duvanskom kombinatu“, te naročito čime mojkovačka firma garantuje ispunjenje ponuđenog investicionog programa od 8 miliona. Svakako, posebno je pitanje porijeklo novca koji bi bio uložen u duvanski kombinat, naročito kada se imaju u vidu sumnje da se iz Fabrike duvana u Mojkovcu ilegalno švercuju cigarete.

Naime, prema zvaničnim podacima osnivač „Montenegro Duvan Comerca“ je Željko Bulatović, koji je i izvršni direktor kompanije „Montenegro Tobaco Company“ koja gazduje mojkovačkom Fabrikom duvana. Crnogorsko državno tužilaštvo ranije je provjeravalo da li se u Mojkovcu proizvode lažne marke brendiranih cigareta namijenjenih za šverc, ali nikada nije zvanično saopštilo kako, i da li je istraga okončana.

Sa druge strane, ne samo da je kontroverzan potencijalni kupac „Novog duvanskog kombinata“, već je veoma problematična i sama odluka Vlade da uđe u privatizaciju kompanije, koju je osnovala krajem 2011. godine, kada je kroz nenovčani udio uložila dio potraživanja koje je imala prema nekadašnjem „Duvanskom kombinatu“, pri čemu je istovremeno oštetila manjinske akcionare ostavljajući ih bez ičega.

Naime, u „Duvanski kombinat“ je prvobitno uveden stečaj i njegova ekskluzivna lokacija, nedaleko od Kliničkog centra Crne Gore, bukvalno je poklonjena građevinskom tajkunu Blagoti Radoviću i njegovoj firmi „Zetagradnja“. Stečaj je uveden u maju 2010. godine, a stečajni upravnik Veselin Raičević je nepunih mjesec nakon toga „Zetagradnji“ za 13,2 miliona prodao građevinsko zemljište koje ima oko 43 hiljade kvadrata, dok se na njemu nalaze objekti ukupne površine oko 20 hiljada kvadrata.

MANS je ranije objavio da je „Zetagradnja“ tražila da se ugovorom Vlada i Glavni grad obavežu da će donijeti planski dokument u skladu sa zahtjevima te firme za buduću gradnju, dok je kupoprodajna cijena trebala da bude isplaćena u tri rate – prva u iznosu od pet miliona, druga od 1,4 miliona, a ostatak prilikom predaje nekretnine u aprilu 2012. godine. Kako tada nekretnina nije predata, u maju iste godine je potpisan aneks ugovora prema kojem je „Duvanski kombinat“ za svaki mjesec kašnjenja dužan da „Zetagradnji“ plaća penale od 98 hiljada eura, što će sve biti odbijeno od treće rate. Lokacija ni do danas nije predata.

Nadalje, kada je Vlada osnovala „Novi duvanski kombinat“ iz vlasništva je potpuno nezakonito isključila manjinske akcionare „Duvanskog kombinata“, dok je u isto vrijeme Glavni grad donio planski dokument kojim je „Zetagradnji“ omogućena izgradnja oko 146 hiljada kvadrata stambeno poslovnih objekata, što znači da je tržišna vrijednost kompleksa maltene 100 miliona eura. Manjiski akcionari naknadno su podnijeli tužbu kojom traže poništenje odluke o prodaji imovine „Duvanskog kombinata“.

Rasprodaja imovine „Duvanskog kombinata“ i oštećenje manjinskih akcionara predstavlja jedan od prvoklasnih primjera zloupotreba i korupcije u oblasti privatizacije, a proglašavanjem tajnosti najnovije privatizacije novoosnovane firme „Novi duvanski kombinat“ Vlada očigledno pokušava da uz što manje prisustvo javnosti završi posao koji je započela prije nekoliko godina.

Smatramo da ovu privatizaciju treba najhitnije obustaviti ne samo zbog sumnji u kriminalne radnje potencijalnog kupca, već i zbog niza ranije preduzetih poteza od strane Vlade Crne Gore koje su na štetu radnika i manjinskih akcionara, odnosno javnog interesa, a u korist domaćeg građevinskog tajkuna. Takođe pozivamo državnog tužioca da izvadi iz fioke krivičnu prijavu koju je u vezi ovog slučaja MANS podnio prije dvije godine i utvrdi sumnje u postojanje elemenata krivične odgovornosti.

MANS

Komentari su isključeni.