Odluke o Đukanoviću i Abazoviću nisu doprinos borbi protiv korupcije

0

Agencija za sprječavanje korupcije (ASK) je danas donijela odluku da su bivši i sadašnji premijer, Milo Đukanović i Dritan Abazović, u Dubai putovali kao fizička lica, kao i da se plaćena putovanja od strane trećih lica ne mogu smatrati poklonom u smislu zakona koji definiše sukob interesa.

Ovom odlukom, ASK je zapravo i potvrdila najnovije nalaze izvještaja Evropske komisije koji se odnose na integitet i pristranost u njenom radu i još jednom se promovisala kao prepreka za stvarnu borbu protiv korupcije na visokom nivou.

Odlučujući po inicijativama MANS-a, ASK je u potpunosti prihvatila tumačenja Đukanovića i Abazovića da u Dubai nisu išli službenim povodom, već kao fizička lica, te da poklon u vidu plaćenih putovanja nije bio “u vezi sa vršenjem javne funkcije”.

Abazović tvrdi da je u Dubai putovao kao fizicko lice (iz Odluke Agencije za sprječavanje korupcije)

Osim toga, ASK je odlukom utvrdila da Đukanović i Abazović nisu bili u obavezi da prijave troškove putovanja u Dubai kao poklon, jer se ne radi o novcu, hartiji od vrijednosti ili dragocjenom metalu. Zauzimajući ovakav stav, ASK se nije osvrniula na definiciju poklona iz Zakona o sprječavanju korupcije koji kaže da je poklon predstavlja “stvar, pravo ili uslugu stečenu, odnosno izvršenu bez naknade i svaku drugu korist koja se daje javnom funkcioneru ili povezanom licu, u vezi sa vršenjem javne funkcije”.

Pored toga ASK je propustila da primjeni i odredbu Zakona koja javnim funkcionerima zabranjuje da primaju poklone osim protokolarnih i prigodnih (vrijednosti niže od 50 eura), a povratke karte za Dubai i troškovi smještaja svakako nisu nešto što potpada pod pomenute kategorije.

Najnovije odluke ASK-a su nažalost nastavak prakse koja direktno doprinosi ocjenama Evropske komisije o ograničenom napretku u borbi protiv korupcije, i iznova afirmiše sumnje u njenu objektivnost i nepristrasnost.

Posebno je zanimljivo što ove odluke, na koje smo čekali mjesecima, a u slučaju Đukanovića i godinama, dolaze dan nakon objavljivanja izvještaja Evropske komisije, što cijenimo kao pokušaj da se sramotna praksa kojoj svjedočimo prepozna u tom dokumentu.

Evropska komisija se u posljednjem izvještaju osvrnula na neriješene slučajeve iz prethodnog perioda, posebno kada su u pitanju slučajevi koji uključuju visoke funkcionere, a ovakvo njihovo rješavanje svakako nije doprinos borbi protiv korupcije i jačanju vladavine prava.

Postupanje ASK-a je, nažalost, posljedica i nedostatka političke volje da se sprovedu ozbiljne antikorupcijske reforme i kreira zakonski okviri i snažna institucija čije postupanje neće biti uslovljeno kompromisima, bez obzira na to ko je na vlasti.

Dejan Milovac
Direktor Istraživačkog centra
MANS

Komentari su isključeni.