Kontrolna funkcija Parlamenta

0

Skupština Crne Gore obavlja kontrolnu funkciju korišćenjem pet različitih mehanizama koji su definisani Ustavom Crne Gore odnosno poslovnikom Skupštine Crne Gore.

Kontrolni mehanizmi su:

  • Parlamentarna istraga
  • Kontrolno saslušanje
  • Konsultativno saslušanje
  • Interpelacija o radu Vlade
  • Premijerski sat i poslanička pitanja

IZVOD IZ USTAVA CRNE GORE

Član 108

Interpelaciju za pretresanje određenih pitanja o radu Vlade može podnijeti najmanje 27  Poslanika.

Interpelacija se podnosi u pisanom obliku i mora biti obrazložena.

Vlada dostavlja  odgovor u roku od 30 dana od dana kada je primila interpelaciju.

Član 109

Skupština može, na predlog najmanje 27 poslanika, obrazovati anketni odbor radi prikupljanja informacija i činjenica o događajima koji se odnose na rad državnih organa.

IZVOD IZ POSLOVNIKA SKUPŠTINE CRNE GORE

Član 73

Radi izvršavanja poslova iz svog djelokruga (razmatranje predloga akta, pripremu pred-loga akta ili proučavanje određenih pitanja), a u cilju pribavljanja potrebnih informacija i stručnih mišljenja, naročito o predlozima rješenja i drugim pitanjima koja su od posebnog interesa za građane i javnost, odbor može, po potrebi ili za određeni period, angažovati naučne i stručne radnike za pojedine oblasti (u daljem tekstu: naučni i stručni konsultanti) , predstavnike državnih organa i nevladinih organizacija, koji nemaju pravo odlučivanja (konsultativno saslušanje).

Odluku o angažovanju naučnih i stručnih konsultanata donosi odbor.

Radi izvršavanja poslova iz svog djelokruga odbor može obrazovati posebne radne grupe u čiji sastav može angažovati naučne i stručne konsultante.

U cilju pripreme poslanika za odlučivanje o predlozima za izbor nosilaca pojedinih funkcija, odbor nadležan za oblast za koju se vrši izbor može pozvati ovlašćenog predlagača, kao i predložene kandidate na konsultativno saslušanje.

Član 75

Radi pribavljanja informacija i stručnih mišljenja o pojedinim pitanjima iz svog djelokruga, kao i o pojedinim pitanjima utvrđivanja i sprovođenja politike i zakona ili drugih aktivnosti Vlade i organa državne uprave, koja izazivaju nejasnoće, dileme ili principijelna sporenja,u cilju razjaš-njenja tih pitanja, nadležni odbor može pozvati na sjednicu odgovornog predstavnika Vlade ili drugog organa državne uprave i od njega tražiti da se izjasni o tim pitanjima (u daljem tekstu: kontrolno saslušanje).

Odluku o kontrolnom saslušanju donosi odbor većinom glasova ukupnog broja članova.

O odluci za kontrolno saslušanje predsjednik odbora obavještava predsjednika i potpredsjednika Skupštine i, u pisanoj formi, poziva lice za saslušanje i obavještava ga o pitanjima koja su predmet saslušanja i od njega može zahtijevati da svoje mišljenje i stavove dostavi i u pisanoj formi.

Pozvani ovlašćeni predstavnici državnih organa dužni su da se odazovu pozivu za ko-ntrolno saslušanje.

Član 78

Parlamentarna istraga može se otvoriti radi sagledavanja stanja u određenoj oblasti i razmatranja pitanja od javnog značaja, prikupljanja informacija i činjenica o pojedinim pojavama

i događajima vezanim za utvrđivanje i vođenje politike i rada nadležnih organa u tim oblastima, a koje bi mogle biti osnova za odlučivanje Skupštine o političkoj odgovornosti nosilaca javnih funkcija ili preduzimanje drugih postupaka iz svoje nadležnosti.

Radi izvršavanja poslova iz stava 1 ovog člana Skupština može, iz reda poslanika, obra-zovati  anketni odbor.

Član 198

Interpelaciju za pretresanje određenih političkih pitanja u vezi sa radom Vlade može podnijeti najmanje 1/4  poslanika u Skupštini.

Interpelacija se podnosi predsjedniku Skupštine u pisanoj formi, a pitanje koje treba razmotriti mora biti jasno formulisano i obrazloženo.

Interpelaciju predsjednik Skupštine odmah upućuje poslanicima i Vladi.

Član 199

Vlada može razmotriti interpelaciju i podnijeti Skupštini pisani izvještaj sa svojim mišlje-njem i stavovima povodom interpelacije, najkasnije u roku od 30 dana od dana prijema interpelacije.

Izvještaj Vlade povodom interpelacije predsjednik Skupštine upućuje poslanicima.

Član 200

Interpelacija se stavlja na dnevni red prve naredne sjednice Skupštine koja se održava poslije dostavljanja izvještaja Vlade.

Ako Vlada nije podnijela izvještaj, interpelacija se stavlja na dnevni red prve naredne sjednice Skupštine po isteku roka za dostavljanje izvještaja Vlade.

Član 187

Poslanik ima pravo da, u cilju pribavljanja potrebnih informacija o pojedinim pitanjima iz rada Vlade, odnosno sprovođenja utvrđene politike, Vladi, odnosno nadležnom ministru  postavi poslaničko pitanje i da na njega dobije odgovor.

Poslaničko pitanje postavlja se na posebnoj sjednici Skupštine, koja se održava najmanje jedanput dvomjesečno  u toku redovnog zasijedanja.

Prvi dio sjednice iz stava 2 ovog člana, u trajanju do jednog sata, određen je za postavljanje pitanja predsjedniku Vlade i njegove odgovore o aktuelnim pitanjima iz rada Vlade (premijerski sat).

Pitanja iz stava 3 ovog člana može postaviti predsjednik, odnosno ovlašćeni predstavnik kluba poslanika, u trajanju najduže do pet minuta, a predsjednik Vlade ima pravo na odgovor u trajanju do pet minuta.

Skupštinu na sjednicu iz stava 2 ovog člana saziva predsjednik Skupštine shodno odredbama člana 84 ovog poslovnika, s tim što rok može biti kraći od roka iz člana 85 ovog poslovnika, a za rad sjednice nije potreban kvorum.

Komentari su isključeni.