Krivokapić hitno da uvrsti novi prijedlog Zakona o konfliktu interesa na dnevni red

0

Ranko KrivokapićSjednica Skupštine koju je juče zakazao njen Predsjednik, Ranko Krivokapić, za 25. novembar a na čijem se predlogu dnevnog reda ne nalazi novi Predlog zakona o sprečavanju sukoba interesa u vršenju javnih funkcija, je dokaz da ne postoji politička volja za borbu protiv korpupcije na najvišim nivoima.

Vlada Crne Gore je još svega nekoliko dana prije objavljivanja izvještaja Evropske komisije, 16. oktobra 2008. godine, usvojila Predlog zakona i odmah o tome informisala Evropsku komisiju, kako bi preduprijedila negativne ocjene o svom radu u toj oblasti, ali joj je trebalo više od mjesec dana da ga dostavi Skupštini.

Iako je Predsjednik Skupštine deklarativno jedan od najvećih boraca protiv korupcije, on je još jednom pokazao da neće učiniti ništa konkretno da ubrza dinamiku usvajanja antikorupcijskih zakona, već prećutno podržava napore Vlade da odloži usvajanje zakona koji tretiraju korupciju na najvišim nivoima.

Svjesni smo da to gospodin Krivokapić čini i iz sopstvenih interesa, jer bi usvajanje Zakona o konfliktu interesa koji je u skladu sa preporukama međunarodnih organizacija i Evropske komisije, značilo da i on ostane bez članstva u upravnom odboru JP Aerodromi Crne Gore koje mu mjesečno donosi 1100 eura i brojne druge beneficije.

Štaviše, ovo nije prvi put da se Krivokapić ignorantski odnosi prema predlogu zakona koji reguliše problematiku konflikta interesa, jer je i u prethodnom sazivu Parlamenta dozvolio da se zakon “izgubi” između Vlade i Skupštine, a kada ga je konačno “pronašao”, “zaboravljao” je da ga uvrsti u dnevni red.

Evropska Komisija, u izvještaju o napretku Crne Gore za 2008. godinu navodi da je korupcija naročito ozbiljan problem u Crnoj Gori i kao posebno problematičan navodi upravo važeći Zakon o konfliktu interesa. Evropska komisija upozorava da da se na usvajanje novog Zakona još uvijek čeka, dok važeći “ostavlja mnogo mjesta za manipulacije”, propisuje “previše ogranicene” nadležnosti Komisije za sprječavanje konflikta interesa, te  da “postoji zabrinutost u pogledu nezavisnosti ove Komisije”.

Umjesto da se zabrine zbog Izvještaja Evropske Komisije, Krivokapić očigledno pokušava da ponovi staru praksu i odloži raspravu o Zakonu, kako bi javni funkcioneri dobili na vremenu i legalizovali nezakonito stečenu imovinu, kao i nastavili da uživaju beneficije po osnovu članstava u upravnim odborima.

Činjenica da je novi Predlog zakona od Vlade do Skupštine „putovao” 33 dana, i da je Krivokapić propustio da ga uvrsti u dnevni red, dovoljno govori da rukovodstva Vlade i Parlamenta očigledno planiraju još jednu koordinisanu akciju, koja bi rezultirala maksimalnim odlaganjem usvajanja novog Predloga zakona o sprečavanju sukoba interesa u vršenju javnih funkcija.

Pozivamo predsjednika Parlamenta da lično, kao poslanik i prvi među jednakima u Parlamentu, zatraži dopunu dnevnog reda i uvrštavanje novog Zakona o konfliktu interesa, shodno članu 92 Poslovnika Skupštine ili preuzme odgovornost i bude prepoznat kao Predsjednik Skupštine koji po drugi put opstruira donošenje zakona kojim se reguliše korupcija na najvišim nivoima.

Vuk Maraš, koordinator parlamentarnog programa

Komentari su isključeni.