Novac i politika

0

Javnost nema informacije na koji način je potrošeno gotovo pola miliona eura izdvojenih iz budžeta za potrebe finansiranja redovnog rada ženskih organizacija političkih partija.

Iako su partijama u 2020. godini uredno uplaćivana sredstva za finansiranje redovnog rada ženskih organizacija, gotovo ni jedna partija nije dostavila izvještaj o načinu na koji su ova sredstva utrošena, iako ih na to obavezuje Zakon o finansiranju političkih partija.

Zakonom o finansiranju propisan je uslov da se novac za redovan rad ženskih organizacija troši u skladu sa statutom tih organizacija. Međutim, najveći broj partija ili nema poseban statut svoje ženske organizacije, ili isti nije javno dostupan.

Iako partije nisu ispunile svoju zakonsku obavezu da izvijeste o načinu trošenja novca za funkcionisanje ženskih organizacija, Ministarstvo finansija nije suspendovalo isplate partijama koje nisu postupile u skladu sa zakonom. Ministarstvo finansija na svojoj Internet stranici nije redovno izvještavalo o isplatama iz budžeta za finansiranje ženskih organizacija u političkim subjektima, iako je po zakonu dužno da informacije o izdacima po ovom osnovu objavi do petog u mjesecu za prethodni mjesec.

Ministarstvo finansija takođe nije ažuriralo obrazac koji propisuje formu finansijskog izvještaja tako da uključi obavezu izvještavanja o trošenju novca za redovan rad ženskih političkih organizacija, propisanu novim Zakonom o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, već političke partije svoje godišnje finansijske izvještaje još uvijek dostavljaju u skladu sa starim, nevažećim, zakonom o finansiranju, na obrascu iz 2012. godine.

Odredbama zakona kojima se uređuje finansiranje redovnog rada političkih subjekata predviđeno je da se novac među partijama koje su na izborima nastupile kao koalicija dijeli prema koalicionom sporazumu, što ostavlja prostor da dio novca koji se raspodjeljuje srazmjerno broju izabranih predstavnika manje zastupljenog pola (20% od ukupne sume opredijeljene za redovan rad političkih subjekata) dobiju i partije koje nemaju nijednu ženu među svojim poslanicima.

Zakonom nije predviđen način na koji bi se kaznio politički subjekt koji nije osvojio nijedan mandat na posljednjim izborima, a koji je u godini održavanja izbora dobijao novac za rad ženskih organizacija o čijem trošenju nije izvijestio u sklopu svog godišnjeg finansijskog izvještaja.

Zakonom nije predviđena obaveza partija da posebno izvijeste o načinu na koji su utrošile 20% sredstava dobijenih iz budžeta srazmjerno broju izabranih poslanica u pravcu političkog osnaživanja žena kao osnovnog cilja koji se ovom odredbom nastoji postići.

Odredbe zakona kojima se političke partije finansijski stimulišu da rade u pravcu političkog osnaživanja žena dosad nisu doprinijele porastu broja žena u Skupštini.
Naprotiv, nakon posljednjih parlamentarnih izbora broj žena izabranih u Skupštinu bio je manji nego nakon prethodnih izbora, što ukazuje na potrebu daljeg unapređivanja pravnog okvira u tom smislu.

Kompletan izvještaj je dostupan na ovom linku.

Komentari su isključeni.