Odbor za evropske integracije treba da razmatra prijedlog Zakona o konfliktu interesa

0

EUPored sjednica Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo i Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu kojima će MANS prisustvovati, zatražili smo da se o Predlogu zakona o sprječavanju sukoba interesa u vršenju javnih funkcija izjasni i Odbor za međunarodne odnose i evropske integracije.

Odbor za međunarodne odnose i evropske integracije, u skladu sa članom 42. Poslovnika Skupštine treba da prati da li je predložena legislativa u skladu sa ranije ratifikovanim međunarodnim konvencijama, u konkretnom slučaju prvenstveno sa Konvencijom UN-a protiv korupcije (UNCAC) koja je ratifikovcana još 22. oktobra 2005. godine.

Odbor za međunarodne odnose i evropske integracije morao bi da povede računa i o preporukama koje su sačinile Evropska komisija i Grupa zemalja za borbu protiv korupcije Savjeta Evrope (GRECO), jer je usklađenost zakona sa evropskim standardima i aktima Savjeta Evrope takođe u nadležnosti ovog Odbora.

Pozvali smo predsjednika Odbora, Miodraga Vukovića da zakaže sjednicu, i u skladu sa nadležnostima iz Poslovnika razmatra Predlog zakona o sprječavanju sukoba interesa u vršenju javnih funkcija, i zatražili da nam omogući učešće u raspravi.

Definicija javnog funkcionera iz predloženog teksta Zakona nije u skladu sa UNCAC-om, a odredbe zakona koje se odnose na upravne odbore su suprotne preporukama GRECO-a. Nije uvažena ni preporuka GRECO-a i Evropske komisije u prevazilaženju problema nepristrasnosti Komisije za konflikt interesa, pa Predlog zakona i dalje predviđa da Komisiju bira Skupština na predlog nadležnog radnog tijela u Skupštini, ne definišući ni strukturu ni način predlaganja članova Komisije.

MANS je dostavio predstavnicima svih poslaničkih klubova predloge amandmana kojima bi se tekst zakona uskladio sa međunarodnim konvencijama i preporukama Evropske komisije i Savjeta Evrope.

Našim amandmanima se obezbjeđuje usklađivanje definicije javnog funkcionera i onemogućavaju kreativna tumačenja u praksi koja su do sada omogućavala članovima Vlade, sudijama i tužiocima da obavljaju i druge javne funkcije i vrše nadzor nad sopstvenim radom.

Usvajanjem amandmana MANS-a bi se obezbijedilo usklađivanje sa preporukama međunarodnih organizacija u pogledu smanjenja pristrasnosti Komisije za konflikt interesa. Naš predlog, dat na osnovu uporednih iskustava iz regiona, predviđa da članovi Komisije ne smiju biti članovi političkih partija. Po našem amandmanu tri člana Komisije predlaže Sudski savjet iz redova diplomiranih pravnika posebno stručnih za krivično, građansko, privredno ili upravno pravo, koji nisu advokati, jednog člana predlaže Advokatska komora među advokatima, dok dva člana predlaže Crnogorska akademija nauka i umjetnosti i jednog člana komisije predlaže nevladin sektor.

Amandmani MANS-a predviđaju i ukidanje mogućnosti javnim funkcionerima da budu članovi upravnih odbora privrednih društava u vlasništvu države, jer je to jedan od ključnih nedostataka na koje su ukazivale Evropska komisija i Savjet Evrope.

Imajući u vidu da je usvajanje novog Zakona o konfliktu interesa postavljno kao jedan od prioriteta u procesu evropskih integracija, očekujemo da će predsjednik Odbora za međunarodne odnose i evropske integracije pokazati spremnost da zakaže sjednicu i obezbijedi usaglašavanje teksta Predloga sa međunarodnim konvencijama i preporukama Evropske komisije i Savjeta Evrope.

Vuk Maraš, koordinator parlamentarnog programa

Komentari su isključeni.