Predsjednik skupštine Ranko Krivokapić obesmišljava ovlašćenja parlamenta

0

Ranko KrivokapićPredsjednik Skupštine Ranko Krivokapić je na današnoj plenarnoj sjednici jasno pokazao da, ne samo što aktivno opstruira raspravu i usvajanje anti-korupcijskih zakona, već obesmišljava ovlašćenja Parlamenta i pretvara ga u servis izvršne vlasti.

Ključni argument Krivokapića zašto se Predlog zakona sprječavanju sukoba interesa u vršenju javnih funkcija ne može naći na dnevnom redu tekuće sjenice je da je kasno dostavljen od strane Vlade. Pri tome, Krivokapić se ni u jednom trenutku nije zapitao iz kog razloga je izvršna vlast 33 dana prolongirala dostavljanje Predloga zakona Skupštini, kada ih obično dostavlja odmah po usvajanju.

Upravo suprotno, Krivokapić je to iskoristio kao pokriće za očigledan nedostatak sopstvene političke volje da se raspravlja o zkonu koji definiše obaveze javnih funkcionera, pa i njega lično.

Istovremeno, na današnjoj sjednici na dnevni red su uvrštena dva Vladina predloga zakona koji su u Skupštinu stigli 5 dana poslije Predloga zakona o konfliktu interesa, a koji će se razmatrati po skraćenom postupku iako za jedan od njih ne postoji čak ni proceduralni osnov za takav postupak.

Naime, Predlog izmjena Zakona o upravljanju otpadom i Predlog izmjena zakona o zaštiti neobjavljenih podataka, koji su po skraćenom postupku danas uvršteni na dnevni red, u Skupštinu su stigli 21. novembra 2008. godine, odnosno 4 dana prije početka današnje sjednice.

Simbolično je i to da su ova dva Vladina „hitna“ zakona od Vlade do Skupštine putovala 1, odnosno 4 dana, dok je novi Zakon o konfliktu interesa putovao punih 33, što dovoljno govori o želji Vlade da se ovaj zakon raspravlja i usvoji.

Predlog izmjena zakona o zaštiti neobjavljenih podataka ne zadovoljavaju čak ni proceduralne osnove da bi se razmatrale po hitnom postupku, jer u obrazloženju Predloga zakona ne stoji zahtjev Vlade da ga razmatra po skraćenom postupku, što je obaveza koju propisuje član 151. Poslovnika.

Štaviše, Krivokapićev preduslov da odbori moraju razmatrati svaki predlog zakona prije nego što se nađe na dnevnom redu Plenarne sjednice, vješto je isfingiran, tako što je Odbor za ekonomiju, finansije i budžet jutros, neposredno prije plenarne sjednice razmatrao Vladine predloge zakona, dok će Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo tu raspravu obaviti tek sjutra.

Ovakvim odnosom predsjednik Skupštine jasno pokazuje da je Parlament postao servis uskog kruga funkcionera koji svakog mjeseca uživaju brojne beneficije i primaju enormne naknade, i koji svojih fotelja i primanja ne žele da se odreknu čak ni ako to znači da postupaju direktno suprotno ključnim reformskim prioritetima prepoznatim od strane Evropske komisije.

Smatramo da je na ovaj način predsjednik Skupštine degradirao tu instituciju i jasno pokazao da nema političke volje da se zakonodavna vlast uključi u iskrenu i efikasnu borbu protiv korupcije.

Vuk Maraš, koordinator parlamentarnog programa

Komentari su isključeni.