Ugovor o izgradnji mosta na Ribnici, dodijeljen kompaniji “Čelebić”

0

celebicSkupština Glavnog grada je prethodne nedelje usvojila odluku o dodjeli ugovora o izgradnji mosta na Ribnici kompaniji “Čelebić” vrijedan blizu 10 miliona Eura. Glavni grad se istovremeno zadužio kod konzorcijuma Čelebić-Fidija na isti iznos, a kao garanciju da će Čelebiću biti vraćen kredit, ponuđene su atraktivne nekretnine u samom centru grada, vrijedne preko 15 miliona Eura.

Ugovor koji je prezentovan odbornicima nije sadržao bitne informacije, uključujući i informaciju o stavljanju pomenutih nekretnina pod hipoteku, već su te informacije u toku same sjednice saopštene direktno od Gradonačelnika Miomira Mugoše. Pored toga, sam ugovor sadrži nekoliko spornih elemenata uključujući i odredbu da je Glavni grad dužan da na ime izvedenih radova kompaniji Čelebić isplati iznos od 9.830.162 Eura ili “drugi iznos isplativ po odredbama Ugovora”, tako da je ostalo nejasno koliko će Glavni grad tačno koštati izgradnja mosta na Ribnici.

U ugovoru se takođe navodi da će svi izvještaji o njegovoj realizaciji biti strogo povjerljivi, uprkos činjenici da se radi o poslu koji se finansira novcem poreskih obveznika Podgorice.

skalineSam Ugovor sa Čelebićem je potpisan prije dva mjeseca, tako da su odbornici podgoričkog parlamenta na prethodnoj sjednici samo verefikovali nešto što je očigledno već bilo dogovoreno van te institucije. U prilog tome svjedoči činjenica da je ta kompanija još polovinom oktobra počela sa pripremnim radovima na izgradnji mosta, iako Ugovor tada još uvijek nije bio dostavljen lokalnom parlamentu, te postoje osnovi sumnje da  je neko unaprijed garantovao Čelebiću da će usvajanje ugovora proći glatko u Skupštini. Tako je posao dodijeljen kompaniji koja je već počela sa kršenjem zakona i odredbama ugovora, i kompaniji čije su reference koje se odnose na izgradnju mostova do sada bile zanemarljive.

I pored toga, Gradonačelnik Mugoša je najavio da postoji mogućnost da Čelebić dodatno zaradi ukoliko posao bude gotov prije roka. “Ako se nešto uradi prije roka i kvalitetno, postoji mogućnost da se zaradi i nešto više od cifre u ugovoru, nećemo žaliti”, izjavio je Mugoša prilikom  potpisivanja ugovora, pa se postavlja pitanje iz kojih sredstava i na koji način je Mugoša to planrao da uradi, obzirom da potpisani ugovor ne  predviđa tako nešto.

Usvajanjem odluke o dodjeli posla kompaniji Čelebić, Glavni grad je za partnera dobio kompaniju koja ima dugu istoriju kršenja zakona i propisa u oblasti urbanizma. Većina stambeno-poslovnih objekata koje je u Podgorici do sada izgradila kompanija Čelebić je bila otpočeta uz značajna prekoraćenja građevinskih dozvola, dok su objekti gotovo po pravilu bili bez upotrebne dozvole.

opstinapgPrateći trendove u nelegalnoj gradnji u Podgorici, MANS je do sada registrovao više objekata ove kompanije koji su prvo nelegalno građeni a kasnije uklapani kroz izmjenu planske dokumentacije. Tako je još 2007. godine iz Biroa Glavnog grada je saopšteno da “Čelebić i dosta njemu sličnih investitora uslovljavaju gradske vlasti da češće idu u izmjene i dopune DUP-ova, kako bi legalizovali njihova prekoračenja u gradnji”. Jedan od tih objekata je zgrada na Starom Aerodromu na kojem je kompanija Čelebić sagradila dva dodatna sprata i predala ga na upotrebu bez građevinske dozvole. Dva sprata više je imala i zgrada kod Osnovnog suda u Podgorici, koja je upotrebnu dozvolu dobila nakon promjene plana  u lokalnom parlamentu. Čelebić je suprotno zakonu otpočeo i izgradnju poslovne zgrade kod Sahat Kule u kojoj se danas nalazi Uprava za nekretnine, dok je ovoj kompaniji za zgrade u Zagoriču nezakonito izdata građevinska dozvola za dva dodatna sprata koje je ta kompanija sagradila.

Ostali projekti koje je ova kompanija gradila mimo zakona uključuju i zgradu Univerziteta Donja Gorica čiji je osnivač sam Čelebić, zajedno sa Premijerom Milom Đukanovićem i Veselinom Vukotićem, kao i šoping centar Delta City. Preko puta Delta City-a se nalaze zgrade novog City kvarta koji su već useljene bez izdate upotrebne dozvole.

Imajući u vidu sve navedeno, postavlja se pitanje šta je kompaniju Čelebić preporučilo za partnera Glavnog grada, te koji interes ima Podgorica da posao vrijedan blizu 10 miliona Eura dodijeli kompaniji sa već dokazanom istorijom kršenja zakona i propisa u oblasti urbanizma.

Dejan Milovac
Zamjenik izvršnog direktora za održivi razvoj

Komentari su isključeni.